fot. flickr.com

„Solidarność”: Nie idziemy na kompromis ws. niedziel wolnych od handlu

„Solidarność” handlowców w dalszym ciągu ma nadzieję, że projekt ws. wolnych niedziel będzie procedowany w obecnym kształcie. Strona społeczna sceptycznie patrzy na skrócenie czasu pracy sklepów w niedzielę. Takie rozwiązanie proponuje Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości.

Przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara przypomina, że ponad 500 tys. obywateli podpisało się pod projektem, który zakłada cztery wolne niedziele. Związkowiec liczy, że ustawa z poprawkami wejdzie w życie.

Nie jest to dla nas dobre rozwiązanie. To, co postanowi Sejm, to jest inna kwestia. Mam jednak nadzieję, że będziemy procedowali nad naszym projektem ustawy, który został zgłoszony do Sejmu. Nie wiem, jakie jest stanowisko rządu w tej kwestii, chociaż wcześniej wypowiedział się pozytywnie, jeżeli chodzi o naszą ustawę. Za wcześnie jest mówić, że tak daleko idące kompromisy zostaną zawarte. My na taki kompromis nie idziemy. Liczymy, że nasza ustawa z poprawkami wejdzie w życie – podkreśla Alfred Bujara.

W trakcie prac nad projektem pojawiały się różne koncepcje ograniczenia handlu, m.in. żeby zakaz obowiązywał każdą niedziele, był ograniczony do dwóch niedziel w miesiącu bądź skrócony do godz. 13.00.

W skład komitetu inicjatywy ustawodawczej wchodzą m.in. związek zawodowy „Solidarność”, organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawcy.

 

RIRM

drukuj