Śląskie: mieszkańcy Dębowca upamiętnili pierwszy zrzut cichociemnych

Pierwszy zrzut cichociemnych na polskie ziemie upamiętnili mieszkańcy Dębowca (Śląskie), gdzie w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. wylądowali rtm. Józef Zabielski „Żbik”, kpt. Stanisław Krzymowski „Kostka” i kurier Czesław Raczkowski „Włodek”.

W uroczystości uczestniczył kpt. Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny.

„Jestem szczęśliwy, że legenda cichociemnych jest przekazywana. Dziś szczególnie pamiętam o wszystkich cichociemnych, których aż tak wielu nie było. Pamiętam jednak też o tych wszystkich młodych dziewczynach i chłopcach, którzy podczas wojny narażali się i oddawali życie za wolność. Ciągle o tych nieznanych bohaterach myślę” – powiedział cichociemny w rozmowie z PAP.

Kpt. Aleksander Tarnawski podziękował mieszkańcom Dębowca, że pamiętają o pierwszym zrzucie.

W czwartek przedstawicie władz gminy, młodzież, a także żołnierze z jednostek GROM i AGAT, które odwołują się do tradycji cichociemnych, złożyli kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 77 lat.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl