W. Skurkiewicz: Zmieniliśmy prawo na bardziej ludzkie

„Bywało, że na ludzi, którzy postanowili wyciąć drzewo na swojej posesji, zostawały nakładane ogromne kary. To prawo było nieludzkie i wbrew wszelkiej logice” – powiedział o zmianach w prawie ochrony środowiska w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS i członek sejmowej komisji środowiska.

Poseł wypowiedział się na temat nowelizacji w prawie ochrony środowiska w związku z wycinaniem drzew i krzewów na prywatnych posesjach.

– Bez wątpienia jest to bardzo długo wyczekiwana zmiana. Zanim ktoś posadził na swojej posesji drzewo ozdobne, musiał się zastanowić kilka razy nad tym, czy rzeczywiście mu się to opłaci. Jeśli później zmieniłaby mu się koncepcja zagospodarowania terenu, to musiałby wystąpić do Urzędu Gminy o pozwolenie na usunięcie takiego drzewka. Jeżeli ja jestem właścicielem swojego gruntu, to muszę mieć prawo do decydowania o tym, co się na niej znajduje. Bywało, że w sytuacjach, w których robiono to bez pozwolenia zostawały nakładane ogromne kary. To prawo było nieludzkie i wbrew wszelkiej logice. Na szczęście pan prezydent podpisał już nowelizację – zaznaczył.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że to nie koniec zmian w prawie. Rząd chce usprawnić przyznawanie dotacji na ochronę środowiska, a także usprawnić działanie funduszy wojewódzkich.

– Jest wiele kwestii, które chcemy zmienić w zakresie ochrony środowiska. Zmiany dotyczą Generalnej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wiele razy mówiliśmy, że nie zgadzamy się z powstawaniem tych instytucji i odbierania kompetencji wojewodom. Ochrona środowiska musi być prowadzona z myślą o człowieku. Kolejna zmiana to ustawa dotycząca ochrony przyrody. W Polsce mamy takie instytucje jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Pierwszy dysponuje środkami, które może wykorzystywać w formie pożyczek, dofinansowania czy grantów. Drugie mają do dyspozycji porównywalne pieniądze, co narodowy fundusz. Docierają do nas jednak informacje, że użycie finansów w poszczególnych województwach jest nadużywane. Chcemy ograniczyć liczbę członków zarządów i rad nadzorczych oraz zwiększyć nad nimi nadzór rządu – wyjaśnił.

Dodał, że rząd chciałby zwiększyć dotacje przyznawane gminom, które nie mają zbyt wielu pieniędzy na dbanie o środowisko.

– Nie każdą gminę stać na to, żeby walczyć ze zjawiskami środowiskowymi jak np.: zanieczyszczenie powietrza. Dlatego ważne jest usprawnienie działalności Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Nie chcemy jednak, żeby dotacje były przyznawane na podstawie uznaniowości na zasadzie „ten wójt mi się podoba, a ten nie”. Chcielibyśmy zwiększyć wielkość tych dotacji – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] .

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl