fot. gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

Senat zajmuje się projektem tarczy antykryzysowej 3.0

Senat kontynuuje dziś prace nad projektem tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Izba wznowiła obrady o godz. 11.00.

Dotychczas senacka komisja finansów zaproponowała 75 poprawek do projektu. Jedna z nich wykreśla zapisy, które nakładają na przedsiębiorców starających się o wsparcie lub zwolnienia obowiązek dostarczania nowych danych dotyczących m.in. wykonywanego zawodu. Senacka komisja zaakceptowała też poprawkę, która pozwoli obradować zdalnie radcom prawnym. Trzeci pakiet antykryzysowy umożliwia np. udzielanie organizacjom pożytku publicznego pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia statutowej działalności. Pożyczka do wysokości 10 tys. zł mogłaby być umarzana. Projekt zwalnia też organizacje pożytku publicznego od 1 marca do 1 maja 2020 r. z obowiązku opłacenia niezapłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz m. in. fundusz pracy.

Przygotowaliśmy kolejne propozycje dla prowadzących działalność gospodarczą – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

–  Mamy obecnie przepis, że jeżeli ktoś ma wyższy przychód niż 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, to on nie może skorzystać z postojowego. Teraz wprowadziliśmy taką możliwość, że jeżeli ktoś ma dochód nie wyższy niż 70 tysięcy, to będzie mógł z tego skorzystać. Dobrym rozwiązaniem jest też kwestia związana z tak zwanymi czerwcowymi emeryturami. Jeżeli ktoś odchodził w czerwcu na emeryturę, to mógł mieć niższą emeryturę, niż jeżeli odszedłby w maju czy lipcu. Dokonujemy tutaj zmiany, że jeżeli osoba będzie odchodziła w czerwcu na emeryturę, to nie może mieć niższej emerytury, niż jakby odchodziła w innych miesiącach – wskazał Stanisław Szwed.

Senatorowie wprowadzili do porządku obrad punkty dot. rozpatrzenia trzech inicjatyw senackich ws. przeciwdziałania koronawirusowi. Pierwszy wprowadza kolejne instrumenty wsparcia dla samorządów w związku z koronawirusem. Drugi projekt dotyczy wsparcia służb medycznych walczących z pandemią. Zakłada obowiązkowe badania w kierunku koronawirusa dla kadry medycznej. Trzeci z kolei odnosi się do organizacji pozarządowych. Reguluje on m.in. kwestię podejmowania decyzji za pośrednictwem komunikacji elektronicznej. Dziś ma się odbyć drugie czytanie projektów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl