fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Sejmowe prace nad ustawą o KAS będą kontynuowane

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Posłowie wczoraj nie zgodzili się na odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Wprowadzeniu reformy przeciwna jest opozycja, która utrzymuje, że przepisy mają doprowadzić m.in. do czystek politycznych, a skonsolidowanie administracji będzie orężem walki politycznej.

Wiceminister finansów Marian Banaś podczas debaty w Sejmie wskazywał, że do tej pory nie zrobiono nic, by ścigać zorganizowanych przestępców podatkowych.

– Przez dziewięć lat mamy lukę podatkową i wyłudzenia z tytułu oszustw podatkowych na prawie 80 miliardów złotych. Pytam się więc: jaka była skuteczność waszej działalności i działalności waszych organów w tamtym okresie? Ta ustawa, którą dzisiaj negujecie, była przygotowana w 2005-2006 roku i miała zrobić porządek ze zorganizowaną przestępczością, z którą nie podjęliście walki. Kontrole były prowadzone u małych podmiotów. Zorganizowana przestępczość rozwinęła się tak, że dzisiaj mamy największą lukę podatkową oraz największe koszty administracji podatkowej – powiedział wiceminister Marian Banaś.

W myśl ustawy, obecna Służba Celna i Skarbowa oraz urzędy kontroli skarbowej mają zostać przekształcone w  jedną instytucję – Krajową Administrację Skarbową.

KAS ma podlegać ministrowi finansów, a jej szefem ma być wiceszef tego resortu. Projekt trafił do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj