fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Sejm zajmie się projektem rozszerzającym przyznawanie świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko

Jeszcze dziś Sejm ma przegłosować rozszerzenie programu „500 plus”. Świadczenie będzie przysługiwało wszystkim dzieciom, bez względu na próg dochodowy. To kolejny – po tzw. trzynastce dla emerytów – element „piątki PiS”.

Program „Emerytura plus” w ekspresowym tempie przeszedł przez Sejm i Senat. Już teraz zyskał podpis prezydenta, a nowe świadczenie trafi do emerytów w maju. Szybka ścieżka legislacyjna powtórzy się także w przypadku kolejnej obietnicy PiS-u. Dzisiaj Sejm rozpoczyna pracę nad rozszerzeniem programu „500 plus”.

Ekonomista Mariusz Kękuś podkreślił, że to inwestycja w przyszłość.

– Zawsze dofinansowanie rodziny spowoduje, czy może spowodować w przyszłości, pozytywne efekty dla gospodarki i dla ekonomii – mówił ekonomista.

Kapitał ludzki jest najcenniejszym kapitałem w gospodarce – stwierdził ekonomista i przypomniał, że w ciągu dwóch lat nie uda się załatać dziury demograficznej, jaka powstała w Polsce. Dla odwrócenia negatywnych tendencji potrzebne jest co najmniej 10 lat, ale już teraz złe tendencje udało się przynajmniej zatrzymać.

– To znaczy liczba urodzeń może jakoś diametralnie nie wzrosła, ale na pewno zatrzymał się spadek, który od pewnego czasu mogliśmy obserwować. Te negatywne skutki demograficzne – powiedział Mariusz Kękuś.

Sama Unia Europejska przypomina, że program „500 plus” ma pozytywne efekty, nie tylko ekonomiczne, ale właśnie społeczne.

– Udało się zniwelować różnice społeczne, szczególnie jeśli chodzi o rodziny wielodzietne. Dzięki programowi „500 plus” status finansowy tych rodzin znacznie się poprawił – akcentował ekonomista.

Według nowych regulacji, nie będzie już kryterium dochodowego na pierwsze dziecko. „500 plus” trafi do wszystkich dzieci. Głosowanie nad projektem ustawy może odbyć się jeszcze dzisiaj.

TV Trwam News/RIRM

drukuj