fot. flickr.com

Sejm w trybie pilnym zajmuje się projektem nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2019 rok

Sejm pracuje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy w sprawie realizacji tegorocznego budżetu. Noweli nadano klauzulę pilności.

Porządek dzienny posiedzenia Sejmu został uzupełniony o ten punkt dziś rano. Projekt ma na celu wprowadzenie regulacji, które umożliwią przekazanie z budżetu państwa środków na realizację zadań publicznych w tym roku oraz wykorzystanie środków po upływie roku budżetowego.

Chodzi m. in. o „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020”. Na ten cel przekazane zostaną 103 mln zł.

W tym roku ponad 2 mld zł z funduszu zapasowego NFZ przekazano na pokrycie zwiększonych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. W noweli zaproponowano przekazanie dodatkowych środków dla Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na zwiększenie tego funduszu do wysokości 2 mld zł.

Projekt przewiduje też możliwość przeznaczenia z budżetu państwa środków do wysokości 1 mld zł na zasilenie Funduszu Wsparcia Policji.

– Wczoraj wpłynął projekt ustawy okołobudżetowej na 2019 rok. Pan premier Mateusz Morawiecki nadał temu klauzulę pilnego projektu, stąd będzie on procedowany na jednym posiedzeniu Sejmu, aby mógł trafić jeszcze do Senatu. Będę rozmawiała z panem marszałkiem Grodzkim – z którym współpraca do tej pory układa się dobrze, mam nadzieję, że tak będzie – i żeby później jeszcze pan prezydent miał czas na podpisanie tej ustawy, bo to jest zwiększenie środków jeszcze w tegorocznym budżecie oraz wydatki na służbę zdrowia, a wszystkim nam na służbie zdrowia bardzo zależy i wszyscy o tym mówimy, ale także pieniądze, które trafią do służb: do Straży Pożarnej i Policji – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Na godz. 16.15 zaplanowano sprawozdanie sejmowej komisji ws. projektu. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze dziś wieczorem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj