fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm przyjął nowelę ustawy Prawo o zgromadzeniach

W Sejmie przyjęto dziś nowelizację ustawy Prawo o zgromadzeniach. Teraz trafi ona do Senatu. Nowelę poparło w głosowaniu 224 posłów, 196 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Samo głosowanie poprzedziła burzliwa wymiana zdań. Politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego podnosili, że rząd ogranicza swobody obywatelskie, w tym prawo o zgromadzeniach.

Poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej przekonywał, że rzeczone przepisy są wprowadzane w obawie przed demonstracjami. Nie zabrakło też ataków personalnych.

Czego się boicie? To jest ustawa władzy, która boi się obywateli. Boi się poseł Kaczyński, że ktoś będzie chciał mu zorganizować demonstrację na Żoliborzu i prezydent miasta Warszawy na to się zgodzi, a wojewoda się nie zgodzi. Boi się Tadeusz Rydzyk, że jego manifestacje nie będą miały pierwszeństwa. I boi się poseł Piotrowicz, że wrócą wspomnienia, że będzie jak w 1982 roku w czasie stanu wojennego, że pod jego prokuraturą ktoś będzie chciał zrobić kontrdemonstrację – powiedział Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślał, że ustawa rozwiązuje problemy  związane z konfrontacjami między różnymi grupami demonstrantów.

Ta ustawa daje swobodę wyrażania poglądów każdemu (…), pozwala na unikanie konfliktów. Ta ustawa powoduje, że każdy może manifestować swoje poglądy, ale to nie oznacza, żeby dochodziło na ulicach Warszawy do burd. To nie oznacza tego. Przypomnę, że te przepisy dotyczą promila manifestacji, a więc to jest ustawa, która rozwiązuje konflikty społeczne – wskazał minister Mariusz Błaszczak.

W myśl noweli Prawa o zgromadzeniach, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata.

Gmina będzie wydawała decyzję o zakazie innego zgromadzenia, jeżeli miałoby się odbyć w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

W projekcie przyznano pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj