fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Pierwsze czytanie ws. specustawy o Westerplatte

Sejmowa Komisja Infrastruktury zajmie się dziś projektem specustawy o Westerplatte. Pierwsze czytanie odbędzie się o godzinie 16.00. Projekt ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

Projekt ustawy popiera rząd, politycy PiS, a także władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– To doskonały pomysł, aby państwo polskie zaopiekowało się Westerplatte, zainwestowało w ten teren finanse. Westerplatte jest przecież ważnym symbolem dla wszystkich Polaków – zaznaczył dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Na Westerplatte jest potrzebne bardzo poważne muzeum, (…) ukazujące bohaterstwo polskich żołnierzy na tle całej skomplikowanej historii Gdańska, zwłaszcza w okresie II Rzeczypospolitej – wskazał dr Jerzy Bukowski, rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Westerplatte jako miejsce pamięci od wielu lat jest zaniedbywane.

– Westerplatte jest w kształcie, który przybrało w latach 60. Zaburzone są tam ciągi komunikacyjne, mówiące o historii z pierwszych dni września roku 1939. Samo Westerplatte nie opowiada wobec tego dzisiaj żadnej historii. Widzieliśmy zdjęcia, ja też byłem naocznym świadkiem, jak brudne jest Westerplatte – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Rząd chce odzyskać tereny Westerplatte i upamiętnić wydarzenia 1939 roku. Wciąż jednak nie doszło do porozumienia z władzami samorządowymi Gdańska.

– Współpraca z miastem Gdańsk niestety nie odbywa się na takim poziomie, jakiego byśmy sobie życzyli. Próbowano przerwać nasze badania archeologiczne, naszym archeologom utrudniano pracę. Jest to rzecz niepokojąca, bo Westerplatte i cała II wojna światowa powinny w 80. rocznicę raczej łączyć, a nie dzielić – dodał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

A zdania co do budowy muzeum są podzielone.

– Tu powinno być współdziałanie władz samorządowych z państwowymi, ale władze samorządowe powinny być zadowolone, że państwo zdejmuje z nich finansowy obowiązek. Jeżeli samorządom się to nie podoba, to trzeba sobie zadać pytanie, czy te samorządy służą polskiej racji stanu – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 przeciwna jest m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Przeciwnicy specustawy, w tym także radni klubu Koalicji Obywatelskiej, wciąż mówią o „wywłaszczeniu” terenu Westerplatte i przejęciu go przez państwo.

– To, że w tej chwili usiłuje się podnosić mit wolnego miasta Gdańsk, jest naturalnym dla Niemców. Kiedy robią to Polacy, jest to po prostu obrzydliwe. I właśnie muzeum na Westerplatte powinno pokazywać polskość Gdańska i powinno pokazywać wielką ofiarę krwi polskiej przelanej podczas obrony tej placówki w 1939 r. – akcentował dr Jerzy Bukowski.

Losy Westerplatte są nadal niepewne.

– Mam nadzieję, że finał będzie taki, iż w ciągu kilku lat na Westerplatte, miejscu tak ważnym dla opowiadania polskiej historii w czasie II wojny światowej, powstanie muzeum z prawdziwego zdarzenia – mówił dr Karol Nawrocki.

Według wstępnego harmonogramu Sejmu, pierwsze czytanie ustawy rozpocznie się o godz. 16.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl