fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm: Minister zdrowia przedstawił dane dot. walki koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przedstawił w Sejmie dane dotyczące walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Była to odpowiedź na pytania posłów dotyczące między innymi testów, środków ochrony osobistej medyków i restrykcji.  

Szef resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby nie izolacja i zakaz przemieszczania się, to predykcje mówią o 16,5 tys. osób zakażonych. Obecnie mamy ich 4201, z czego 94 osoby nie żyją.

Minister poinformował, że do tej pory wykonano ponad 85 tys. testów. To ponad 2,2 tys. na milion mieszkańców i na 4 tys. zakażonych, co plasuje nas w czołówce peletonu krajów, które były na tym etapie epidemii – podkreślił.

Prof. Łukasz Szumowski powiedział też, że medycy mają pierwszeństwo w testowaniu na obecność koronawirusa. Zaznaczył przy tym, że obecnie w Polsce wykonywanych jest ok. 8 tys. testów na dobę.

– Nikt nie mówi, że służba zdrowia w Polsce jest mlekiem i miodem płynąca. To byłoby absurdem. Ale mówimy, że robimy 8 tys. testów w ciągu doby, mówimy, że walczymy o sprzęt ochrony osobistej, mówimy, że dostarczyliśmy w zeszłym tygodniu ponad 7 mln maseczek, ponad 2,5 mln rękawiczek, 500 tys. maseczek hepa i 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji – podkreślił szef resortu zdrowia.

Minister dodał, że zakontraktowanych jest kolejnych 31 mln maseczek, 28 mln maseczek hepa i 14 mln rękawiczek. Zaznaczył, że sprzęt ochrony osobistej został także przekazany do wojewodów w celu rozdysponowania go między innymi do DPS-ów.

Wystąpienie ministra zdrowia poprzedziła informacja premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu epidemiologicznego w Polsce [więcej] 

W głosowaniu Sejm przyjął tę informację.

RIRM/TV Trwam News

drukuj