fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sejm: komisja sprawiedliwości rozpatruje kandydatury K. Pawłowicz i S. Piotrowicza na sędziów TK

W Sejmie trwa posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która ma zaopiniować wnioski w sprawie kandydatur Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja miała też opiniować kandydaturę Roberta Jastrzębskiego. Poseł Marek Ast poinformował, że PiS ją jednak wycofał. Parlamentarzysta przyznał, że nie zna powodów tej decyzji.

– Kandydatura została już wycofana i na tym etapie mamy dwie kandydatury: pana Stanisława Piotrowicza i pani profesor Krystyny Pawłowicz. Te kandydatury będą dzisiaj opiniowane na Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, natomiast trudno mi cokolwiek powiedzieć w sprawie wycofania kandydatury pana Roberta Jastrzębskiego. Wiem tylko tyle, że taki fakt nastąpił. Można wyłącznie zaopiniować te kandydatury, które zostały skutecznie zgłoszone, natomiast kwestia uzupełnienia tej brakującej kandydatury, no to jest już jakby kwestia przyszłości i trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi – powiedział poseł Marek Ast.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

RIRM

drukuj