fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm: dziś na komisji sprawiedliwości pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o KRS

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt noweli ustawy o KRS złożyli w środę w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jego celem jest wprowadzenie skutecznych instrumentów umożliwiających w takiej sytuacji szybkie zwołanie posiedzenia KRS i wybór przewodniczącego. W obecnym brzmieniu nie uwzględnia ona sytuacji, jaka ma teraz miejsce.

Zobligowana ustawą I prezes Sądu Najwyższego nie zwołuje posiedzenia KRS w nowo wybranym składzie. Twierdzi, że sędziowie nie zostali wybrani zgodnie z prawem. Tymczasem sędziowie, którzy chcieli wejść w skład KRS, musieli otrzymać podpisy z poparciem od 25 sędziów lub dwóch tysięcy obywateli. Dopiero później każdy z klubów parlamentarnych mógł wskazać swoich kandydatów. Wskazało ich tylko Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz`15. Następnie Sejm spośród wskazanych kandydatów wybiera 15 z nich.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o „niezwłoczne” zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. W odpowiedzi usłyszał, że zobowiązanie „do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję KRS” jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem. Jeśli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, wejdzie w życie dzień później. Posiedzenie komisji zaplanowano na godz. 12.

TV Trwam News/RIRM

drukuj