fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm będzie kontynuował pracę nad nowymi rozwiązaniami dot. tarczy antykryzysowej

Sejm ma dzisiaj kontynuować prace nad poselskim i rządowym pakietem nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej. Wczoraj nad propozycjami związanymi z pandemią koronawirusa debatowali posłowie.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber przekonywał w Sejmie, że projekt Tarczy 2.0 to rozszerzenie działań przygotowanych wcześniej przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

– To kwestie ratowania miejsc pracy, ratowania polskich firm. W związku z tym zaproponowany zostaje mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u. Mówimy o pracownikach, którzy są w firmach, które zatrudniają od 10 do 49 osób. Propozycja zakłada 50-procentowe zwolnienie tych kosztów po stronie pracodawców, 50 proc. po stronie pracowników – wskazał Łukasz Schreiber.

Rządowy pakiet rozszerza też na trzy miesiące między innymi tzw. postojowe i daje rolnikom na kwarantannie możliwość otrzymywania 50 proc. minimalnej płacy krajowej. Wartość projektu to ponad 11 mld zł.

Krytycznie o rządowym projekcie wypowiadali się przedstawiciele opozycji, którzy w głosowaniu opowiedzieli się za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu.

RIRM

drukuj