fot. Młodzi+

ŚDM w Panamie nasycone postacią św. Jana Pawła II

W Panamie z udziałem Ojca Świętego trwają Światowe Dni Młodzieży. Msza św. w bazylice Santa Maria la Antigua oraz czuwanie z młodzieżą – to główne punkty sobotniego dnia. Papież Franciszek spotkał się także z uczestnikami Rejsu Niepodległości.

W bazylice Santa Maria la Antigua zostały złożone relikwie św. Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodzieży.

– Bracia, nie pozwólmy, by ukradziono nam piękno, które odziedziczyliśmy po naszych ojcach! Niech będzie ono żywym i owocnym korzeniem, który pomoże nam nadal czynić piękną i proroczą historię zbawienia na tych ziemiach – mówił Ojciec Święty.

Dla uczestników Światowych Dni Młodzieży to wyjątkowy czas.

– Tutaj, na terenie tej parafii, mamy wrażenie, że zrobili wszystko, co mogli, żeby nam zapewnić wspaniały pobyt. I tak naprawdę atmosferę tworzą ludzie. Jest gorąco, jest pięknie, Panama jest piękna, ale tak naprawdę najważniejsi są ludzie – zaznaczyła Aneta, uczestniczka ŚDM.

Przed Eucharystią Papież spotkał się z uczestnikami Rejsu Niepodległości oraz jego organizatorami.

– Ze względów bezpieczeństwa papież Franciszek nie będzie mógł wejść na „Dar Młodzieży”, ale to „Dar Młodzieży” był u Ojca Świętego. Reprezentacja tych młodych ludzi, ta audiencja, chyba jedyna, którą Papież przeprowadził, to najwyższe uznanie dla naszego przedsięwzięcia, a przede wszystkim dla tych młodych ludzi – wskazał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Z pielgrzymami z Polski spotkała się dzisiaj także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

– Przesłaniem tegorocznych, 34. Światowych Dni Młodzieży w Panami jest cytat z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. I od tego zdania rozpoczęła się historia, która tak głęboko zmieniła nasz świat. Myślę, że nadal go zmienia, ale zmienia go dzięki wam, wam młodym – akcentowała Agata Kornhauser-Duda.

Polska jest jedną z najliczniejszych grup z Europy. Na Światowe Dni Młodzieży przybyło tutaj ponad 3,5 tys. Polaków.

Wieczorem papież Franciszek weźmie udział w czuwaniu z młodzieżą na błoniach św. Jana Pawła II w Metro Park. Transmisja w TV Trwam o godz. 00.15 czasu polskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj