fot. Mateusz Wójtowicz

ŚDM: Młodzi z Czadu i Boliwii w Radiu Maryja i TV Trwam

Na Światowe Dni Młodzieży przybywają już pierwsi pielgrzymi spoza granic Polski. Od kilku dni w naszej Ojczyźnie jest młodzież z Boliwii oraz  Czadu. Wczoraj odwiedzili Radio Maryja i TV Trwam w Toruniu.

Młodzież z Czadu i Boliwii – bardzo ubogich misyjnych terenów Ameryki Południowej i Afryki – mogła przybyć na Światowe Dni Młodzieży dzięki wsparciu Polaków, którzy włączyli się w akcję „Poświęć kilometr” zorganizowaną przez młodzież z diecezji siedleckiej.

 – Akcja okazała się fenomenalnym pomysłem. Udało się zebrać bardzo dużo pieniędzy. Od momentu pozyskania funduszy przekazaliśmy informację do naszych księży pracujących na misjach w Boliwii, Czadzie i innych miejscach, aby szukali młodzieży, z którą zechcą przylecieć – zaznacza ks. Tomasz Grzyb, misjonarz z Boliwii.

Młodzi z Boliwii – podobnie jak młodzież z Polski – już od dłuższego czasu przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży.

– Przygotowania do ŚDM rozpoczęliśmy już rok temu. Słuchaliśmy wiadomości na temat tego wyjątkowego wydarzenia, a także przesłań papieża Franciszka. Ostatnie miesiące były bardzo intensywnym przygotowaniem, ponieważ spotykaliśmy się co tydzień. Uczyliśmy się języka polskiego, oglądaliśmy filmy, poznawaliśmy kulturę i historię Polski. Modliliśmy się także, m.in. koronką do Miłosierdzia Bożego za wszystkich organizatorów, naszych dobrodziejów, dzięki którym tutaj jesteśmy – podkreśla Jhonny Contreras, seminarzysta z Boliwii.

Pielgrzymi z Boliwii i z Czadu nie kryli swojej radości z przylotu do Polski i ze zbliżającego się spotkania z Ojcem św. Franciszkiem.

– Jestem bardzo zadowolona z tego, że mogłam przyjechać do Polski na spotkanie z Papieżem Franciszkiem i młodymi oraz zobaczyć Polskę. Tutaj mam okazję widzieć polskie kościoły i wiernych, którzy do nich przychodzą. W Czadzie jest zaledwie kilka kościołów, a katolicy są mniejszością. Większość stanowią muzułmanie. To dla mnie możliwość zobaczenia innego kościoła, niż ten, który mam w Czadzie – zwraca uwagę Beatrice z Czadu.

Młodzi z Czadu i Boliwii, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, mogli przylecieć do Polski wraz ze swoimi duszpasterzami kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży. Poza Krakowem, zwiedzają również inne miasta Polski. Byli już m.in. w Gdańsku i Warszawie. Wczoraj gościli w Toruniu zwiedzając Radio Maryja i TV Trwam.

– Radio bardzo mi się podobało. Jest wielkie i wykonuje dużą misję dla Polski i całego świata.  U nas też jest Radio Maryja, ale mniejsze – mówi Natividad – siostra z Boliwii.

– To wszystko, co widzieliśmy jest niewiarygodne – począwszy od budynków, pomników, których tyle tutaj jest, od przyrody, organizacji miasta, obiektów takich jak radio i telewizja. Boliwia ma swoją kulturę, ale tam możemy zobaczyć to wszystko tylko w małym procencie, porównując z tym, co jest tutaj w Polsce – tłumaczy Vanessa z Boliwii.

Już za tydzień młodzież z Czadu i Boliwii wyruszy wraz z polskimi pielgrzymami do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj