PAP/Jacek Turczyk

S. Tyszka: w swoich projektach prezydent zrealizował postulaty Kukiz’15

W swoich projektach ustaw o KRS i SN prezydent Andrzej Duda zrealizował postulaty naszego ugrupowania – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Propozycje prezydenta oceniamy „generalnie pozytywnie” – dodał.

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Na poniedziałek na godz. 16. Andrzej Duda zaprosił przedstawiecieli klubów na konsultacje ws. zmian w konstytucji. Stanisław Tyszka zapowiedział, że jego ugrupowanie weźmie udział w tym spotkaniu.

Polityk powiedział na briefingu prasowym w Sejmie, że propozycje prezydenta jego ugrupowanie ocenia „generalnie pozytywnie”. Zaznaczył, że postulaty Kukiz’15, które były przedstawiane  Andrzejowi Dudzie, zostały zrealizowane.

Wskazał m.in. na kwestię wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów, a nie zwykłą większością, co – jak podkreślił – „wymusza porozumienie ponadpartyjne”. Dodał, że jego ugrupowanie jest też zadowolone z propozycji zmiany w konstytucji, którą zapowiedział prezydent.

Przygotowany przez Andrzeja Dudę projekt zmiany konstytucji zakłada przyznanie prezydentowi możliwości nominowania członków Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, gdy nie wybierze ich większością trzech piątych głosów Sejm.

Stanisław Tyszka podkreślił, taki przepis umożliwi prezydentowi, wtedy kiedy będzie impas w Sejmie, wybrać członków do KRS.

„Liczymy na to, że to może być pierwszy krok do korekty Konstytucji z 1997 roku, którą oceniamy generalnie negatywnie” – powiedział wicemarszałek.

Jak dodał Kukiz’15 podoba się też koncepcja wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej, rozpatrywanej przez nową izbę Sądu Najwyższego. Jak zauważył, było to proponowane przez posła klubu Kukiz’15 Jerzego Jachnika.

Stanisław Tyszka zaznaczył, że Kukiz’15 zależało również na „czynniku obywatelskim” – chodzi o możliwość zgłaszania członków do KRS przez obywateli, po zebraniu 2 tys. głosów – co zaproponował w swoim projekcie prezydent.

RIRM

drukuj