fot. PAP/Jakub Kamiński

S. Karczewski: Propozycja projektu ws. rekompensat dla samorządów jest kuriozalna

Projekt ustawy w sprawie rekompensat dla samorządów jest kuriozalny – ocenił wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Polityk odniósł się tak do propozycji przepisów, którą do Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego złożyli prezydenci miast z Platformy Obywatelskiej.

Przygotowany przez nich projekt zakłada podwyższenie udziału samorządów w podatku PIT, w przypadku dużych miast o ponad 8 proc. a gmin ok. 2 proc.

Z inicjatywą w tej sprawie wyszli prezydenci PO z Warszawy, Łodzi i Sosnowca oraz sympatyzujący z Platformą, a kiedyś jej członek, prezydent Sopotu. Włodarz stolicy Rafał Trzaskowski ocenił, że rząd realizuje swoje obietnice za pieniądze samorządów. To kuriozalna propozycja – mówił Stanisław Karczewski.

– Projekt z całą pewnością jest kuriozalny. Nie chcę mówić na temat projektu, którego nie znam, ale same założenia, by dokonać rekompensaty „strat”, bo samorządy otrzymały – w porównaniu z rokiem 2015 – w 2019 roku o 23 mld zł więcej. Podatek PIT faktycznie został obniżony, ale wpływy z niego zostały zwiększone. Jeżeli prezydenci planują jakieś działania ustawowe, to jestem ciekawy, skąd te środki do samorządów miałyby płynąć. Czy przez podwyższenie podatków dla obywateli? – podkreśla.

Od 1 października obowiązują nowe przepisy zakładające obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc. oraz kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników. W sierpniu wszedł w życie też tzw. zerowy PIT do 26. roku życia.

Przedstawiciele samorządów i opozycji podczas prac nad tymi przepisami podnosili, że obniżka PIT przełoży się na zmniejszenie dochodów samorządów. Rząd odpowiadał z kolei, że rekompensatą dla samorządów z tytułu obniżki PIT są rosnące dochody z tego podatku.

RIRM

drukuj