fot. PAP/Waldemar Deska

S. Karczewski: Musimy mówić Europie i światu jak wyglądała historia

Musimy przekazywać pamięć i wiedzę o historii młodemu pokoleniu, ale też mówić Europie i światu, jak wyglądała historia, do jak tragicznych wydarzeń doprowadziła napaść Niemców, a później Rosjan na Polskę – mówił w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jednym z punktów wizyty marszałka w Częstochowie była Msza św. w intencji ojczyzny na Jasnej Górze oraz złożenie kwiatów w Kaplicy Pamięci Narodu i pod Epitafium Smoleńskim na terenie klasztoru. Wcześniej, podczas konferencji prasowej, marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał, że rocznica 17 września 1939 r. to ważny dzień dla polskiej historii.

„80. rocznica napaści przez Związek Sowiecki na Polskę to cios w plecy dla walczących Polaków, to czwarty rozbiór Polski. Pamiętamy – pamiętamy o tym dniu i pamiętamy, aby tę wiedzę koniecznie przekazywać młodemu pokoleniu, ale nie tylko naszym dzieciom i wnukom. Musimy również mówić Europie, Europejczykom, światu, jak wyglądała historia, jaki miała przebieg, do jak tragicznych wydarzeń doprowadziła napaść Niemców, a później Rosjan na Polskę, jakie spustoszenie Europy i świata dokonała ta wojna” – powiedział marszałek.

„Musimy o tym pamiętać; musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie – i o to bardzo dbamy. Będziemy zabiegać o to, by Polska była bezpieczna, by nasze granice były bezpieczne” – dodał Stanisław Karczewski, który podczas wizyty w Częstochowie wsparł kandydujących do Senatu obecnych senatorów PiS: Artura Warzochę i Ryszarda Majera, wyrażając uznanie dla ich aktywności i pracowitości.

Senator Artur Warzocha, nawiązując do sprawowania przez Senat opieki nad Polonią i Polakami za granicą, przedstawił ideę stworzenia w Częstochowie Domu Polonii, który mógłby być m.in. miejscem spotkań przybywających do miasta Polaków z zagranicy. Częstochowa bowiem – mówił senator – obok Warszawy i Krakowa wymieniana jest przez przedstawicieli Polonii jako jedno z najważniejszych dla nich miejsc.

Przedstawiając dokonania rządu PiS w minionej kadencji oraz program wyborczy i plany na przyszłość, marszałek Stanisław Karczewski ocenił, że PiS to „pierwsza partia, która sprawuje rząd i zrealizowała oraz realizuje zapowiedzi wyborcze”, a przez to jest – jak mówił – „konsekwentna, rzetelna i wiarygodna”.

Zadeklarował, że PiS zamierza dbać o rozwój Polski, stabilny wzrost PKB, zrównoważony budżet oraz – co podkreślił – o zasobność portfeli Polaków, drenowanych wcześniej – według marszałka Karczewskiego – przez mafie: paliwową i VAT-owską. Wśród priorytetów programowych wymienił też dbałość o rodzinę. Zapowiedział konsekwentną realizację programów adresowanych do seniorów.

Stanisław Karczewski gratulował częstochowskim politykom zaawansowanych prac nad stworzeniem w pobliżu Częstochowy nowoczesnego rynku hurtu rolno-spożywczego oraz skuteczności w zabiegach o status uniwersytetu dla częstochowskiej uczelni.

Zadeklarował też wsparcie działań na rzecz utworzenia wydziału lekarskiego na częstochowskim uniwersytecie.

„To jest wspaniałe, bardzo dobre miejsce, żeby taki wydział znalazł się na uniwersytecie” – mówił marszałek Senatu, przywołując dane, według których w Polsce o 48 proc. przybyło miejsc na wydziałach lekarskich, co oznacza, że w przyszłości będzie – jak ocenił – dużo więcej lekarzy.

Odpowiadając na pytanie dotyczące walki z mafią lekową, przypomniał, że planowane jest uruchomienie specjalnej agencji, która zajmie się skuteczną kontrolą sprzedaży leków.

„Ta mafia zostanie zlikwidowana, chociaż już zostały podcięte jej skrzydła” – mówił marszałek, przypominając już podjęte działania rządu na rzecz ukrócenia nieprawidłowości w obrocie lekami.

Swój wtorkowy pobyt w Częstochowie marszałek rozpoczął od porannego joggingu, wspólnie z senatorem Warzochą i grupą młodzieży. Jak mówił, stara się być promotorem zdrowego stylu życia.

„Promujemy zdrowy styl życia, bardzo o to zabiegamy, aby młode pokolenie było jak najbardziej aktywne fizycznie” – tłumaczył Stanisław Karczewski.

PAP

drukuj