fot. PAP/Marcin Obara

S. Kaleta zwróci się do PK z wnioskiem o objęcie nadzorem postępowań dotyczących oczyszczalni „Czajka”

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zwróci się do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o objęcie specjalnym nadzorem wszystkich postępowań dotyczących oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Wiceszef resortu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej tłumaczył, że sprawa utylizacji odpadów z warszawskiej oczyszczalni staje się już ogólnopolska.

Radny PiS-u z Warszawy wezwał także prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o udzielenie informacji, co dzieje się z odpadami z oczyszczalni.

– W pierwszej kolejności konsekwentnie wzywam Rafała Trzaskowskiego, by jasno przekazał opinii publicznej informacje o awariach w „Czajce”, sposobie naprawy tych awarii, jej kosztach. Przede wszystkim mieszkańcy wielu gmin oczekują odpowiedzi na pytanie, czy odpady, które są zrucane na pola, są odpadami z oczyszczalni „Czajka”, czy Rafał Trzaskowski wiedział, co dzieje się z tymi odpadami. To są informacje, które musi podać. Są to też wątpliwości, które musi wyjaśnić prokuratura, bo widzimy, że skala tych wielkich awarii w „Czajce” przekracza pierwsze wątpliwości, które miesiąc temu podnosiliśmy w związku ze zrzutem ścieków – zaznaczył Sebastian Kaleta.

Kilka tygodni temu w warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” doszło do awarii rurociągów przesyłowych. Następnie okazało się, że od wielu miesięcy nie działa tam spalarnia osadów.

Od kilku dni pojawiają się informacje, że odpady z oczyszczalni są nielegalnie wywożone do kilku miejsc na terenie całego kraju.

RIRM

drukuj