fot. flickr.com

Rząd przygotował nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych

Nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych przewiduje projekt ustawy przyjętej dziś przez rząd. Rozwiązania przygotował minister rolnictwa.

Projekt o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne zakłada, że pomoc w oddłużaniu będzie polegała na udzieleniu dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych oraz pożyczek na spłatę zadłużenia.

Będzie też możliwe przejęcie zadłużenia w zamian za gospodarstwo. Wiceszef sejmowej Komisji Rolnictwa poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus wskazuje, że rolnicy oczekują takiej pomocy.

– Jest wielu w Polsce rolników, którzy z różnych powodów wpadli w duże zadłużenia, z których już nie mogą wyjść i trzeba im pomóc. To nie znaczy, że spłacić za nich zadłużenie, bo to byłoby niesprawiedliwe, bo zadłużyli się, ale trzeba pomóc. To znaczy pomóc w taki sposób, że można spłacić część odsetek za tych rolników, można dać pożyczkę z ARiMR-u. Ostatecznością jest przejęcie własności gospodarstwa, ale podkreślam własności z prawem pierwokupu dla rolnika i prawem dzierżawy dla rolnika, to znaczy rolnik dalej będzie mógł na tym gospodarstwie pracować, dalej będzie mógł zarabiać i spłacać swój kredyt po to, żeby to gospodarstwo później z powrotem odebrać – mówi Robert Telus.

W ostatnich latach zadłużenie mieszkańców wsi znacznie wzrosło. Z danych banków współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że problemy ze spłatą kredytów bankowych ma 1 690 producentów rolnych na kwotę 158 mln 640 tys. zł.

RIRM

drukuj