Rząd podejmuje dalsze działania ws. zwalczania ASF

Sejm przyjął rządowy projekt specustawy, która ma pomóc w zwalczaniu w naszym kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń. Projekt trafi teraz do Senatu.

Nowe przepisy mają umożliwić m.in. budowę zapory przed dzikami na wschodniej granicy Polski. Zapora ma mieć ponad 1000 km. Zaplanowano, że powstanie ona w latach 2018-2021. Dla realizacji tej inwestycji potrzebna jest specjalna uchwała Rady Ministrów.

Resort rolnictwa wskazuje, że jednym z najpoważniejszym zagrożeń w kwestii ASF są dziki, które przenoszą wirusa.

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, podkreślił, że konieczne są działania, aby zatrzymać chorobę. Wskazał jednak, że część wprowadzonych poprzednio przepisów wciąż nie jest egzekwowana.

– Na ostatnim posiedzeniu Sejmu kontrolerzy NIK-u oszacowali, że jeżeli ta choroba rozejdzie się również po zachodniej Polsce, to będzie ponad 10 mld strat, jakie gospodarka poniesie, czyli razem jest to około całoroczny program Rodzina 500 plus. Straty są ogromne. To kolejna – bodajże trzecia – specustawa, którą przyjmujemy, aby spróbować zwalczyć tę chorobę. Tylko tu nie jest problem w specustawach, a ich wyegzekwowaniu. Wcześniejsze nie były egzekwowane, więc obawiam się, że nic nie zmieniło się w Ministerstwie Środowiska i Ministerstwie Rolnictwa oraz Rozwoju Wsi i ta będzie kolejną martwą specustawą, która jest tylko po to, by pokazać rolnikom czy społeczeństwu, że coś robimy – ocenił poseł.

Resort rolnictwa informował, że powodem przygotowania kolejnej specustawy były przypadki ASF, które stwierdzono w pobliżu Warszawy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przemawiając w środę w Sejmie zarzucił koalicji PO-PSL, że kiedy w 2008 r. pojawiły się pierwsze sygnały o zaistnieniu afrykańskiego pomoru świń w Rosji, nie podjęto odpowiednich działań. Podkreślił, że gdyby wówczas płot powstał, być może wtedy wirusa w województwie podlaskim by nie było.

Minister powiedział też że w gospodarstwach, gdzie stosowana jest bioasekuracja, wirus się nie pojawił.

RIRM

drukuj