Rząd o projekcie dot. podwyższenia renty socjalnej

Rząd zajmie się dziś projektem dotyczącym podwyższenia renty socjalnej, który realizuje jeden z postulatów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych.

Trwa dziewiąty dzień protestu grupy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wczoraj pierwszy raz rozmowy z przedstawicielami rządu toczyły się bez obecności kamer i dziennikarzy.

Na zamkniętym spotkaniu z minister rodziny Elżbietą Rafalską, protestujący przedstawili nieco łagodniejszą wersję swoich żądań dotyczących wypłaty 500 złotych comiesięcznego zasiłku.

– Zaproponowaliśmy stronie rządowej, że od teraz, czyli od maja, to będzie 300 złotych, a od stycznia 2019 roku to będzie więcej o sto złotych. Natomiast od czerwca 2019 r. będzie więcej o kolejne sto złotych – wyjaśniła Iwona Hartwig.

Protestujący domagają się zrównania renty socjalnej z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy już od maja. To nie są nowe propozycje – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Dodała, że rząd musi objąć opieką osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. To łącznie prawie półtora miliona osób. Dla nich i dla ich opiekunów – jak zaznaczyła minister – trzeba szukać różnych form wsparcia.

– Może zastąpimy to usługami opiekuńczymi, może zaproponujemy asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, który będzie wspierał, który  może spowodować, że będziemy wykonywać pracę zawodową – mówiła Elżbieta Rafalska.

Minister dodała, że w budżecie nie ma środków na wypłatę dodatkowego zasiłku w wysokości 500 złotych. Protestujący zapowiadają, że nie wyjdą z Sejmu dopóki rząd i parlamentarzyści nie zgodzą się na 500 złotych miesięcznego zasiłku.

– My będziemy dalej z naszymi dziećmi walczyć o ich godne życie – oświadczyła jedna z protestujących osób.

Protestujących w Sejmie wsparli inni opiekunowie niepełnosprawnych, którzy manifestowali przed parlamentem.

Rząd przedstawił propozycję dla osób niepełnosprawnych, spełniając jeden z głównych postulatów protestujących. Mianowicie zrównanie renty socjalnej i renty z tytułu trwałej niezdolności do pracy.

– To kolejny krok rządu Prawa i Sprawiedliwości w naprawianiu tego, czego do tej pory nie naprawiono. Liczymy, że będziemy to dalej robić wspólnie. To porozumienie zostało wypracowane z przedstawicielami osób niepełnosprawnych – powiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Porozumienie podpisały organizacje zrzeszające niepełnosprawnych. Niektórzy liderzy tych organizacji uznali jednak, że zostali wplątani w akcję polityczną. Protest w Sejmie skrzętnie wykorzystuje opozycja, atakując rząd za bezduszność i brak chęci wsparcia potrzebujących.

– Warto wskazać na pewną niekonsekwencję, a niektórzy powiedzą, że na hipokryzję tej liberalnej opozycji, która mówiła, że ten program 500 plus nie ma sensu, że jest to rozdawnictwo, że Polski na takie rzeczy nie stać – zaznaczył politolog Andrzej Skiba z Uniwersytetu Gdańskiego.

O dialog i wsparcie dla niepełnosprawnych apeluje prezydent Andrzej Duda, który zaproponował, aby do „piątki  Morawieckiego” premier dołączył postulaty dotyczące osób niepełnosprawnych i będzie wówczas „szóstka Morawieckiego”.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl