PAP/Tomasz Gzell

Ryzyko pożarów w lasach wciąż wysokie

Wciąż utrzymuje się duże ryzyko pożarów w lasach. Wobec prognozowanych opadów, zagrożenie to może się zmniejszyć, ale tylko na krótko i lokalnie.

Według Instytutu Badawczego Leśnictwa w wielu rejonach kraju występuje tzw. pogoda pożarowa. Oznacza to, że temperatura powietrza przekracza 22 st., a wilgotność względna powietrza spada poniżej 46 proc. W takich warunkach gwałtownie rośnie liczba pożarów. W ostatnim tygodniu w lasach ugaszono średnio ponad 200 pożarów w ciągu doby.

Wobec tego wprowadzono okresowe zakazy wstępu do lasów. Kpt. Daniel Mucha z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu przypomina o stosowaniu się do zaleceń m.in. leśników i strażaków.

– Pamiętajmy o tym, żeby zachować rozwagę i rozsądek, nie używać ognia otwartego, bo jak stanowią przepisy przeciwpożarowe „w lasach, na terenach śródleśnych, a nawet na obszarze około 100 metrów od lasu nie powinniśmy używać ognia otwartego.” Co to dla nas oznacza? Oznacza to tylko i wyłącznie tyle, że powinniśmy palić ogniska czy grillować w miejscach do tego wyznaczonych. Nie wjeżdżajmy do lasów samochodami, ponieważ środkami mechanicznymi możemy się poruszać tylko i wyłącznie po drogach utwardzonych. Pamiętajmy, że przy takim niskim poziomie wilgotności ściółki leśnej nawet rozgrzany katalizator jest w stanie spowodować pożar – powiedział kpt. Daniel Mucha.

Jednym z powodów wybuchu pożarów w lesie jest wypalanie łąk i traw. Osoby uczestniczące w nim są przekonane, że takie wypalanie ma użyźnić glebę.

RIRM

drukuj