fot. Tomasz Strąg

Ryszard Czarnecki: Trybunał Obrachunkowy pełni niezmiernie ważną rolę

Podczas dzisiejszego, trzeciego dnia sesji plenarnej w Strasburgu, europarlamentarzyści dyskutowali na temat sposobu wydatkowania środków Unii w 2018 r. Głos w debacie w imieniu Grupy EKR zabrał europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki podziękował Trybunałowi Obrachunkowemu, który, jak stwierdził, pełni niezmiernie ważną rolę i jest bardzo potrzebny.

„W 2018 roku wydatki unijne wyniosły ogółem prawie 157 mld euro. Ta kwota stanowi 1 proc. unijnego dochodu narodowego brutto i odpowiada w przybliżeniu 2 proc. całkowitych wydatków publicznych państw członkowskich Unii” – powiedział europoseł i dodał, że kluczowym jest, by wydatkowanie tych środków nie tylko było zgodne z przepisami, ale jednoczenie przynosiło zamierzone rezultaty.

Eurodeputowany przypomniał opinię Trybunału za rok budżetowy 2018, która została wydana z zastrzeżeniem, ponieważ szacowany poziom błędu w wydatkach z budżetu wyniósł 2,6 proc.

To oczywiście mieści się w przedziale szacowanych poziomów błędów z ostatnich lat. Tylko że rok wcześniej ten poziom błędu wyniósł 2,4 proc.” – stwierdził Ryszard Czarnecki i zapytał, czy jest to wyłącznie kwestia kosmetyczna i czysto statystyczna, czy poziom zaczyna rzeczywiście rosnąć? Jak dodał, może być to problem w przyszłości.

Na koniec polski polityk podziękował komisarzowi i przewodniczącemu Trybunału Obrachunkowego.

To była dobra współpraca między Państwem a Komisją Kontroli Budżetowej PE” – podsumował Ryszard Czarnecki.

Debata rozpoczęła procedurę udzielania absolutorium z wykonania budżetu UE na 2018 r., w ramach której Parlament Europejski sprawdzi finanse UE na podstawie oceny i zalecenia Trybunału Obrachunkowego UE.

EKR

drukuj