fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Ruszają prace nad stworzeniem nowej polityki migracyjnej dla Polski

W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się wczoraj spotkanie Zespołu ds. Migracji w sprawie utworzenia nowej polityki migracyjnej dla Polski. Kierownictwo resortu unieważniło przyjęty w 2012 r. dokument w tym zakresie, ponieważ ten sprzed pięciu lat nie przystaje do obecnych problemów Polski.

W związku z tworzeniem nowej polityki migracyjnej dla Polski przedstawiciele kilku ministerstw, urzędu ds. cudzoziemców oraz służb włączą się w prace nad wypracowaniem nowej strategii migracyjnej.

Wiceszef MSWiA Jakub Skiba podkreślił, że rząd musi opracować założenia, w których zawarte zostaną operacyjne metody zmierzenia się z kryzysem migracyjnym.

Wybuchł kryzys migracyjny związany z konfliktami na Bliskim Wschodzie, a także zanotowaliśmy ogromny przypływ migrantów z Ukrainy. To zupełnie zmieniło kontekst sytuacji i powoduje, że rząd musi przygotować nowy dokument, który pasowałby lepiej do tej sytuacji i który przedstawiałby pewne operacyjne metody zmierzenia się z tą sytuacją migracyjną, ażeby odpowiadało to interesom Polski. Zainicjowano prace nad tym dokumentem w wymiarze międzyresortowym. Taka polityka migracyjna musi być przygotowana przez wiele ministerstw, bo wiele z nich jest interesariuszami tego procesu – powiedział Jakub Skiba.

Kraje Unii Europejskiej od ponad dwóch lat zmagają się z falą przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu, która wywołała najpoważniejszy kryzys migracyjny od czasów II wojny światowej.

Szacuje się, że w 2015 r. i 2016 r. przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ok. 1,5 miliona imigrantów, m.in. z Syrii, Afganistanu czy Iraku.

 

RIRM

drukuj