fot. flickr.com

Rusza miniPortal dla zamawiających i wykonawców

Ogłaszanie przetargów i startowanie w nich ma być prostsze dzięki elektronizacji systemu zamówień publicznych, która się właśnie rozpoczyna. Rusza dziś miniPortal dla zamawiających i wykonawców, który jest jej elementem. Ma on ułatwić uczestnikom rynku zamówień publicznych przejście na elektroniczną formę udzielania dużych zamówień. Rozwiązanie jest bezpłatne.

O korzyściach związanych z cyfryzacją zamówień publicznych mówiła na wczorajszej konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zwróciła uwagę, że cyfryzacja zamówień publicznych – jak pokazują przykłady innych państw, które wprowadziły tego typu technologie – to po stronie publicznej obniżenie kosztów, a po stronie prywatnej m.in. ułatwienie i przyśpieszenie procedur.

– Dlatego się cieszymy. Po drugie, myślę najważniejsze, to to, że udało nam się w terminie – zatem przed momentem, do którego zobowiązuje nas dyrektywa – dostarczyć rozwiązanie technologiczne i co ważniejsze, rozwiązanie technologiczne, które już działa. Sprawdziliśmy je najpierw w wersji zamkniętej, a następnie w wersji produkcyjnej zostały udostępnione na rynek. Pierwszego dnia mieliśmy ponad tysiąc zarejestrowanych użytkowników i system działa, nie wydarzyły się żadne niespodzianki technologiczne, które mogłyby sprawić, że system działał nie będzie – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Zamówienia publiczne to, jak wskazuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, ogromne pieniądze. W ubiegłym roku sektor ten stanowił 8 proc. naszego PKB.

RIRM

drukuj