fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Rusza infolinia nt. dostępności leków

 Dziś rusza bezpłatna infolinia, pod którą uzyskamy informacje na temat dostępności leków.

Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Pod numerem telefonu 800 190 590 pacjenci dowiedzą się, w której aptece wykupią swój lek. Konsultanci podadzą także numer telefonu do danej placówki. Przed wizytą w aptece warto się upewnić, że lek jest na miejscu.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że, informacje o lekach i ich zamiennikach udzielą również farmaceuci. Polityk dodał, że preparaty, których do tej pory brakowało, są sukcesywnie dostarczane do aptek.

–  Dzisiaj rusza infolinia dla pacjentów, na której będzie można uzyskać informację o dostępności konkretnych leków. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że najlepszą informację – także dotyczącą ewentualnych zamienników lub innych porad związanych z terapią – udzielą farmaceuci w każdej aptece. Dzięki działaniom Ministerstwa Zdrowia już pod koniec zeszłego tygodnia rozpoczęły się dostawy produktów, których brakowało w aptekach. Produkty te trafiły do hurtowni i obecnie są przekazywane do aptek, aby jak najszybciej mogły trafić do pacjentów – akcentował Janusz Cieszyński.

Kwestia z dostępnością leków pojawiła się w całej Europie. Powodem jest problem produkcyjny jednego z wytwórców preparatów. W Polsce brakowało m.in. leków stosowanych przy cukrzycy, nadciśnieniu oraz chorobach tarczycy.

RIRM

drukuj