fot. twitter.com

Ruda Śląska: w kopalni „Pokój” odbędą się dziś masówki informacyjne nt. sytuacji spółki

Na wszystkich zmianach w kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej odbędą się dziś masówki informacyjne nt. sytuacji spółki. Organizujący je związkowcy chcą przekazać wszystkim pracownikom, że przyszłość zakładu nie jest pewna.

Kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej miała wydobywać węgiel do 2022 r. Jednak na skutek przerwanych inwestycji w ścianach najprawdopodobniej dojdzie do jej zamknięcia. Związkowcy nie godzą się na taką sytuację.

Atmosfera jest napięta. Związki zawodowe żądają od władz Polskiej Grupy Górniczej i kopalni odblokowania inwestycji – powiedział Patryk Kosela, rzecznik KK WZZ „Sierpień 80”.

– W przeciwnym razie, na pewno będzie radykalizacja protestu, skierowanie zawiadomienia do odpowiednich służb o niegospodarności, bowiem w tej kopalni poczyniono już wielomilionowe inwestycje i one w połowie zostały przerwane. My to nazywamy uspołecznianiem kosztów i prywatyzacją zysków, czyli pewne firmy prywatne, zewnętrzne zarobiły na rozpoczęciu tych inwestycji i jedną decyzją je wstrzymano oraz przyspieszono plan likwidacji tej kopalni o dwa lata, za co zapłacą pracownicy, górnicy, załoga. Jest to sytuacja niedopuszczalna – mówił Patryk Kosela.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej dotychczas nie skomentowali oficjalnie związkowych postulatów oraz zapowiedzi masówek w kopalni Pokój. Dziś – jak zapowiedział rzecznik PGG – ma być wydane oświadczenie w tej sprawie.

Informacje o sytuacji kopalni w pierwszej kolejności zostaną przekazane załodze.

radiomaryja.pl

drukuj