fot. flickr.com

RPD podziękował za obniżenie VAT na zamienniki mleka krowiego

Rzecznik praw dziecka podziękował w poniedziałek za poparcie przez Sejm i Senat poprawki do noweli ustawy o VAT, dzięki której mleko sojowe czy ryżowe nie podrożeje.

Mleko sojowe, ryżowe, migdałowe, owsiane itp. stanowią alternatywę dla mleka krowiego, które jest jednym z najważniejszych alergenów pokarmowych odpowiedzialnych za rozwój chorób alergicznych i w zwalczaniu nietolerancji pokarmowej u małych dzieci. Wejście w życie 23-procentowej stawki VAT na napoje roślinne spowodowałoby znaczny wzrost cen tych produktów.

„Upraszczanie systemu podatkowego jest istotne dla budżetu, ale ważniejsze jest dobro dzieci” – podkreślił rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

W piątek Sejm poparł dwie zmiany do noweli ustawy o podatku od towarów i usług, które zaproponował Senat. Jedna z nich zakłada pozostawienie obniżonej stawki VAT (pięcioprocentowej) na napoje roślinne, m.in. na mleko sojowe, ryżowe czy migdałowe. Podczas uchwalania poprawki Senat wziął pod uwagę postulaty rzecznika praw dziecka, ośrodków naukowych i organizacji społecznych oraz osób z alergią na białko mleka krowiego lub nietolerancją laktozy. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

PAP/RIRM

drukuj