fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rozmowy bilateralne Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego

Prezydenci Polski i Ukrainy odbyli rozmowy dwustronne przy okazji obchodów 75 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na wspólnej konferencji prasowej w Oświęcimiu polski prezydent przekazał, że jednym z tematów rozmów była sytuacja na Ukrainie – w szczególności na obszarze okręgów Donieckiego, Ługańskiego i okupowanego Krymu – oraz relacje z Rosją.

Andrzej Duda podkreślił, że polskie władze żądają zaprzestania naruszania prawa międzynarodowego przez Rosję i powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy.

Prezydent RP relacjonował, że rozmowy dotyczyły także wspólnych działań podejmowanych w celu umacnianie więzi między społeczeństwami polskim i ukraińskim.

– Zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką, to jest stulecie Bitwy Warszawskiej, ale to jest także stulecie tamtej wielkiej wojny, gdzie z jednej strony walczyli przeciwko bolszewikom polscy żołnierze, których my czasem symbolicznie nazywamy Żołnierzami Piłsudskiego, chociaż oczywiście to jest duże uproszczenie, bo to wielka zasługa ojców naszej niepodległości. Nie sposób pominąć zasług Witosa i innych wielkich polskich polityków, ale z drugiej strony był Petlura i jego żołnierze ukraińscy, którzy także mężnie stawali, walczyli i oddali życie – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Główna ceremonia w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpocznie się o 15.30 przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów w komorach gazowych.

Weźmie w niej udział ok. 200 byłych więźniów obozu i ocalonych z Holokaustu, którzy przyjechali z Polski i wielu krajów na świecie, a także reprezentanci 60 państw i organizacji międzynarodowych.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

RIRM

drukuj