fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Rozmowa premiera Węgier z prezesem PiS m.in. o przyszłości Europy

Po blisko trzech godzinach zakończyło się w piątek w Krakowie spotkanie premiera Węgier Viktora Orbana i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Rozmowa dotyczyła m.in. przyszłości Europy, kryzysu migracyjnego i kwestii gospodarczych.

Spotkanie odbyło się w restauracji na ulicy Kanoniczej. W rozmowie z premierem Węgier, oprócz prezesa PiS, uczestniczyli także wicepremier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałkowie Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki.

„Rozmawialiśmy m.in. o gospodarce, a także o innych sferach życia publicznego, które są przed nami, w tym o przyszłości Europy przede wszystkim” – powiedział dziennikarzom Terlecki.

Podkreślił, że ważną konkluzją tego spotkania jest to, że będzie ono kontynuowane „w szerszym niż polsko-węgierski formacie”.

Terlecki powiedział, że spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze. Ocenił, że „przyjaźń między liderami naszych państwa się pogłębia”.

Z kolei Brudziński pytany, czy była mowa o przygotowaniach do przyszłotygodniowego szczytu UE i o kwestii kryzysu migracyjnego powiedział, że „wątek migracji jest jednym z najbardziej ważnych dzisiaj i dotykających Unii Europejskiej, więc w sposób oczywisty również o nim była mowa”.

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli z udziałem szefów państw i rządów krajów członkowskich UE planowany jest na 15 i 16 grudnia. Wśród jego głównych tematów mają znaleźć się migracje oraz unijna polityka azylowa.

Przedmiotem sporu wewnątrz UE w tej sprawie był dotąd m.in. proponowany pierwotnie przez Komisję Europejską stały system obowiązkowej relokacji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji – kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Jak przekonywał pod koniec listopada wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, możliwe jest, że podczas szczytu uda się doprowadzić do przełomu i wypracować kompromis między krajami członkowskimi w sprawie reformy polityki azylowej.

Europejscy liderzy mają w Brukseli omawiać ponadto kwestie związane m.in. z rynkiem wewnętrznym UE, inwestycjami, problemami socjalnymi, bezpieczeństwem, Brexitem, a także losami umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą w kontekście negatywnego wyniku przeprowadzonego w tej sprawie w Holandii referendum.

Viktor Orban odwiedził Kraków z dwudniową wizytą. W czwartek wieczorem wraz premier Beatą Szydło zwiedził wystawę malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Szefowie rządów Polski i Węgier zjedli też kolację w Willi Decjusza, podczas której odbyła się ich nieformalna rozmowa; miała ona dotyczyć m.in. przygotowań do najbliższego szczytu UE.

W piątek węgierski premier spotkał się też w krakowskiej kurii z odchodzącym na emeryturę metropolitą krakowskim ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. Wziął również udział w konferencji naukowej dedykowanej prof. Wacławowi Felczakowi – badaczowi dziejów Europy Centralnej, znawcy historii Węgier, gdzie wygłosił przemówienie.

PAP/RIRM

drukuj