fot. flickr.com

Rośnie zainteresowanie „500 plus” dla osób niesamodzielnych 

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 18 tysięcy wniosków o „500 plus” dla osób niesamodzielnych. To dopiero pierwszy tydzień, w którym ZUS udostępnił formularz. Ponad 60 proc. wniosków złożyły kobiety – poinformował rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz.

Wnioskodawcy w większości składają dokument na salach obsługi klientów, gdzie pomocą służą specjalni doradcy. Pomagają oni wypełnić wniosek i informują o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać świadczenie.

– W ciągu pierwszego tygodnia, po udostępnieniu wniosku, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już blisko 18 tysięcy 400 wniosków, więc 18 tysięcy 400 osób złożyło już, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, dokumenty do przyznania świadczenia „500 plus” dla osób niesamodzielnych. Pokazuje to, jak trafną decyzją było udostępnienie formularza wniosku na miesiąc przed wymaganym terminem. Rzeczywiście na salach obsługi klienta mamy bardzo duże zainteresowanie tym nowym świadczeniem, którego przyznawanie będzie możliwe od 1 października. Te 18 tysięcy 400 wniosków to oczywiście nie jest całe zainteresowanie, jakie nasi klienci wykazują – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

ZUS utworzył też specjalną linię dotyczącą świadczenia „500 plus” dla osób niesamodzielnych. Eksperci odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że rozpatrywanie wniosków, zgodnie z przepisami ustawy, rozpocznie się 1 października w momencie wejścia regulacji w życie.

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1 tys. 600 zł.

RIRM

drukuj