fot. TV Trwam

„Rodzina Rodzinie”: Średnio ponad złotówka od każdego Polaka dla ofiar wojny w Syrii

Już ponad 46 mln złotych otrzymały ofiary wojny w Syrii w ramach unikalnej pomocy za pośrednictwem Caritas Polska dla Syrii. To tak jakby każdy Polak wsparł mieszkańców Syrii ponad złotówką. Caritas Polska publikuje filmową opowieść o aktualnej sytuacji w zrujnowanej wojną Syrii.

W dokumencie „Wojna w Syrii. Rodzina Rodzinie 2019” ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska, oraz Koordynator ds. projektów na Bliskim Wschodzie Sylwia Hazboun charakteryzują sytuację w Aleppo oraz dotychczasowe działania Caritas Polska w tym kraju.

– W Syrii obecnie 11 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej – mówi Sylwia Hazboun.

– Podczas naszej wizyty w Aleppo spotkałam tylko kilka rodzin spośród tych milionów, ale myślę, że ich historie są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim jest to strach, który towarzyszy im na co dzień – dodaje.

Konflikt wyniszczył kraj i dał się we znaki całej społeczności. Najbardziej palącym problemem jest brak dostępu do wody pitnej, żywności, prądu, ogrzewania, leków to trudności, z którymi zmagają się każdego dnia Syryjczycy.

Dużym problemem społecznym jest brak możliwości znalezienia stałego zatrudnienia. Z tego względu Caritas Polska uruchomiła program wsparcia mikrograntów dla przedsiębiorców. Polega on na zbiórce kilkudziesięciu tysięcy złotych na odtworzenie zakładu pracy.

– Pomoc humanitarna wciąż jest potrzebna, ale Caritas Polska przeszła już też do pomocy rozwojowej. Dofinansujemy na przykład zakup sklepów i miejsc, w których prowadzone są kawiarnie, zakłady stolarskie i krawieckie czy zakup taksówki. Mikrograntów jest już 150, ale będzie ich więcej – mówi ks. Marcin Iżycki.

Mikrogranty mają za zadanie pomóc Syryjczykom w jak najszybszym powrocie do samodzielności, a przy tym pomóc odzyskać godność. Szczególnie ta druga jest ważna dla mężczyzn i ojców, starających się zapewnić godny byt swojej rodziny.

– Mamy świadomość, że konflikt syryjski trwa już 8 lat, to dłużej niż II wojna światowa. Ta pomoc, która płynie z Polski jest bardzo ważna – podkreśla Dyrektor Caritas Polska.  

– Będąc w Aleppo od wielu ludzi słyszałem wielkie „dziękuję”, to pomoc, która bezpośrednio trafia do mieszkańców tego zrujnowanego miasta – wskazuje. 

Program „Rodzina Rodzinie” to największy polski program pomocy humanitarnej. Działa od października 2016 roku. Pierwszego dnia ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, objął pomocą pierwszą rodzinę. W następnych dniach kolejne osoby, rodziny, parafie, zgromadzenia zakonne oraz firmy zdecydowały się na podobny krok. Liczba darczyńców do dnia dzisiejszego wynosi ponad 21 000. Pomoc przełożyła się na wsparcie w trudnej codzienności dla 9000 rodzin, głównie w Aleppo.

– George wraz z żoną i ojcem korzystają z programu „Rodzina Rodzinie”opowiada Sylwia Hazboun

– Są ostatnią rodziną chrześcijańską w jednej z dzielnic Aleppo. Nie chcą się jednak poddać i stracić nadziei. Potrzebują jej szczególnie teraz kiedy spodziewają się dziecka – zaznacza.

 

Caritas Polska/RIRM

drukuj