fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Kilkaset rodzin otrzymuje bony zamiast pieniędzy z „500 plus”

Kilkaset rodzin w ramach programu „500 plus” otrzymuje bony zamiast pieniędzy. W lipcu takich rodzin było ponad 300. Świadczenia w formie rzeczowej lub opłacania konkretnych usług są przekazywane osobom, które marnotrawią pieniądze z rządowego programu.

Najwięcej takich przypadków zanotowano w Katowicach. Tam ponad 90 rodzin otrzymuje świadczenie w formie np. bonów.

Decyzję o tym, czy rodzina otrzyma wsparcie w formie innej niż pieniądze, podejmuje gmina – zwraca uwagę w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Polega to na tym, że jeśli są takie zgłoszenia, to gmina przeprowadza wywiad środowiskowy, czy dochodzi do nadużyć. Na tej podstawie ma prawo wstrzymać wypłatę bezpośrednio w formie pieniężnej i proponuje wypłatę w formie rzeczowej, czyli zakupuje konkretne towary. Były też prośby od samych matek, które mają problem z otrzymaniem niektórych środków, żeby zostały one dostarczone w formie materialnej – wyjaśnia Stanisław Szwed.

Program „500 plus” działa od kwietnia bieżącego roku. W ramach tego wsparcia wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach – również na pierwsze. Obecnie z programu „500 plus” korzysta ponad 2,5 mln rodzin.

RIRM

drukuj