fot. pixabay.com

Resort zdrowia apeluje, aby zaszczepić się przeciwko grypie

Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby przed jesienią zaszczepić się przeciwko grypie. Ma to znaczenie w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że połącznie okresu grypowego z nasileniem zachorowań na COVID-19 będzie niebezpieczne, bo lekarzom trudno będzie rozpoznawać te choroby ze względu na zbliżone objawy.

Stąd też apel resortu, by szczepić się przeciw grypie. Szczepionki przeciwko tej chorobie znalazły się na najnowszej – wrześniowej – liście refundacyjnej.

Wiceminister Waldemar Kraska mówił o tym, kto będzie mógł skorzystać z refundacji.

– Od 1 września na nowej liście refundacyjnej pojawi się w połowie refundowana szczepionka dla dzieci między 3. a 5. rokiem życia. Jest to szczepionka donosowa, bezpieczna, przyjazna dziecku – nie będzie wymagać iniekcji. Nowością jest także to, aby w połowie refundować szczepionki dla osób poniżej 65. roku życia, w przypadku gdy istnieją choroby współistniejące, czyli choroby kardiologiczne, obniżenie odporności po przeszczepach, choroby układu oddechowego. Szczepionka dla takiej osoby będzie w połowie refundowana. Dla osób powyżej 75. roku życia szczepionka przeciwko grypie będzie bezpłatna, a dla osób powyżej 65. roku życia będzie w połowie refundowana – wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Na wrześniowej liście refundacyjnej znalazły się także po raz pierwszy darmowe leki dla kobiet w ciąży. Zyskają one bezpłatny dostęp do – najczęściej stosowanych przez ciężarne – 114 specyfików dostępnych na receptę.

Resort zdrowia podkreśla, że lista ta będzie uzupełniana.

RIRM

drukuj