By Elapros - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16981308

Remontowane zabytki w Kazimierzu Dolnym będą dostępne latem

Dwa z pięciu remontowanych zabytkowych budynków, które są siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie), zostaną udostępnione turystom w czerwcu – poinformowało Muzeum. Remont konserwatorski pozostałych obiektów ma się zakończyć we wrześniu.

Modernizacja Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dotyczy pięciu zabytkowych budynków – Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Spichlerza Ulanowskiego, Domu z Modliborzyc, Dworu z Gościeradowa.

Wartość całego przedsięwzięcia to około 16 mln zł. Muzeum otrzymało na ten cel dofinansowanie unijne – ponad 9,7 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Fundusze na wkład własny zapewnił Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Termin zakończenia prac remontowych i konserwatorskich wszystkich pięciu budynków zaplanowano na wrzesień, ale niektóre mają być udostępnione wcześniej.

„Pochodzący z drugiej połowy XVIII w. dwór z Gościeradowa oraz XIX–wieczny dom wójtowski z Modliborzyc zostaną planowo udostępnione wraz z rozpoczęciem sezonu letniego w czerwcu 2019 r.” – poinformowała koordynator modernizacji Magdalena Postępska z Muzeum Nadwiślańskiego.

Remont tych dwóch budynków polega m.in. na wymianie pokrycia dachowego, instalacji elektrycznej i sanitarnej, odnowieniu elewacji, a także modernizacji wnętrz.

Według przyjętego harmonogramu Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, znany jako Willa pod Wiewiórką, zostanie oddany do użytku w czasie letnich wakacji. Budynek przechodzi generalny remont konserwatorski. Powstała w 1936 r. z białego kamienia (opoki kazimierskiej) i drewna willa należała do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego. W Domu Kuncewiczów modernizacja obejmuje m.in. wykonanie brakujących dotychczas przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego. Odnowiony zostanie także ogród.

W następnej kolejności mają być oddane do użytku – pochodzący z końca XVI w. Spichlerz Ulanowski (siedziba Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego), w którym m.in. zostanie wyremontowana konstrukcja drewniana i elewacja, oraz Kamienica Celejowska wzniesiona w pierwszej połowie XVII wieku z kamienia wapiennego, w której oprócz remontu dachu i pomieszczeń na poddaszu będą przeprowadzone prace konserwatorskie bogato zdobionej elewacji – najcenniejszego elementu budynku.

Modernizowane i konserwowane zabytkowe obiekty Muzeum Nadwiślańskiego są nieczynne od początku 2018 r. Na czas remontu zbiory muzealne zostały przeniesione m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach. Muzeum zaś prowadzi działalność w Gmachu Głównym w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieści się m.in. oddział sztuki złotniczej, a także w pozostałych oddziałach: na Zamku w Janowcu i Grodzisku Żmijowiska.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl