fot. PAP/Tomasz Gzell

Referendum ws. ustawy o metropolii warszawskiej

26 marca ma odbyć się referendum gminne dotyczące zmiany granic Warszawy. Taką decyzję podczas dzisiejszej sesji podjęli radni stolicy.

Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy, Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

Referendum to odpowiedź na projekt zakładający utworzenie tzw. metropolii warszawskiej. Projekt mówi, że Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. W referendum dotyczącym tej sprawy, mieszkańcy maja odpowiedzieć na pytanie czy są „za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin”.

Do pomysłu sceptycznie podchodzi radny PiS, Paweł Terlecki.

Referendum z tak postawionym pytaniem jest zupełnie bez sensu. Istotą projektu poselskiego nie było wcale rozszerzanie granic miasta stołecznego Warszawy, a powiększenie jej o 32 gminy. Także jest to pytanie postawione zupełnie nie właściwie, ponieważ przewodnicząca pogubiła się i że tak powiem zrobiła kilka błędów proceduralnych, także przy procedowaniu tej uchwały. Będziemy starali się żeby urząd wojewody to unieważnił. Na pewno będziemy zaskarżać tę uchwałę – podkreślił radny PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że projekt utworzenia metropolii warszawskiej nie będzie w najbliższym czasie procedowany przez parlament.

Najpierw mają odbyć się szerokie konsultacje z mieszkańcami oraz z samorządami.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj