Ratownictwo medyczne: Potrzebny nakaz mierzenia nasilenia bólu pacjenta

Lekarze z medycyny ratunkowej i pacjenci z koalicji „Wygrajmy z Bólem” chcą ustawowego nakazu mierzenia stopnia nasilenia bólu pacjenta. Bez tego jak podkreślają chorzy po urazach nadal będą cierpieć w karetkach. O sprawie pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

Gazeta wskazuje, że środki przeciwbólowe dostaje tylko co piąty pacjent zabierany przez pogotowie i co czwarty po ciężkim urazie. Wynika to z badań 30 tys. kart wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego z woj. pomorskiego z ubiegłych dwóch lat.

Cierpienie pacjentów karetek – w przypadku, gdy ambulans jedzie z odległych części województwa – może trwać nawet kilkadziesiąt minut.

Koalicja „Wygrajmy z Bólem” domaga się, aby zespoły pogotowia monitorowały ból pacjenta, zapisywały go na specjalnej karcie, a jeśli sytuacja tego wymaga, podawały chorym mocne środki znieczulające.

Poseł Andrzej Sośnierz z sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że pomysł nie jest zły, ale według niego, nie zawsze jest szansa na mierzenie bólu pacjenta.

Oczywiście, jeśli coś można zobiektywizować, a jest niewymierne, bo ból jest trudno (zmierzyć), to (…) trzeba to robić umiarkowanie, ponieważ nie zawsze stan pacjenta pozwala na zmierzenie bólu. Poza tym co z sytuacją, jeśli będzie więcej pacjentów? Trzeba interweniować u innego, to tego można już nie zapytać… Każdy taki obowiązek rodzi pewne zagrożenia. Nie zawsze jest szansa np. zapytać, czy już pomogło, bo trzeba leczyć następnego (pacjenta), jeśli jest wypadek masowy. To są różne zmienne sytuacje – zaznacza Andrzej Sośnierz.

Koalicja „Wygrajmy z Bólem” chce, by lekarze i ratownicy na miejscu zdarzenia musieli zapytać pacjenta o natężenie bólu w 10-stopniowej skali. Według niej, pytanie to powinno być też zadane po podaniu środka.

Starania o wprowadzenie rozporządzeniem karty monitorowania bólu w szpitalach kilka miesięcy temu poparł wiceszef Ministerstwa Zdrowia Marek Tombarkiewicz.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl