fot. Karolina Sabaj

Raport komisji PE: W Polsce istnieje ryzyko zagrożenia praworządności

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego przyjęła krytyczny wobec Polski raport nt. zagrożenia dla praworządności.

Delegacja komisji we wrześniu odwiedziła Warszawę. Europosłowie oceniali wtedy zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych unijnych wartości w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z sędzią Małgorzatą Gersdorf, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i mediów.

Z raportu wynika, że reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce spowodowały ryzyko poważnego zagrożenia praworządności. Chodzi m.in. o wątpliwości dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ustawy o sądach powszechnych i reformy Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Członkowie delegacji krytycznie ocenili sytuację mediów w Polsce. Stwierdzili, że pogorszyły się warunki pracy mediów i dostęp do informacji, pomimo relatywnej wolności mediów.

W raporcie napisano też, że w niektórych regionach kraju Polki borykają się z problemami z dostępem do antykoncepcji, pigułki „dzień po” i do aborcji.

Pod dokumentem podpisało się pięciu członków delegacji komisji LIBE, a podpisania raportu odmówiło dwóch eurodeputowanych, m.in. Polak.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj