Rada Aptekarska i szef Min. Zdrowia m.in. o roli farmaceuty oraz wywozie leków

Sytuacja na rynku farmaceutycznym, rola farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia oraz kwestia nielegalnego wywozu leków – to, jak przekazali PAP przedstawiciele farmaceutów, niektóre tematy wtorkowego spotkania przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej i ministra zdrowia.

Na spotkaniu z szefem Ministerstwa Zdrowia Łukaszem Szumowskim Radę reprezentowali: prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz wiceprezes Michał Byliniak.

„Spotkanie zaaranżowano w celu omówienia obecnej sytuacji na rynku farmaceutycznym i przedstawienia priorytetów związanych z pracami legislacyjnymi regulującymi rynek. Dyskusja dotyczyła m.in. roli farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia, a więc projektu ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej. Poruszono również kwestię nielegalnego wywozu leków za granicę” – przekazał PAP rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Z jego relacji wynika, że minister podtrzymał chęć kontynuowania prac, które odbywają się w ramach resortowych zespołów ds. pilotażu opieki farmaceutycznej, jak również ustawy o zawodzie farmaceuty.

„Obie strony zgodnie zadeklarowały, że efektem przyjętych regulacji powinno być jasne i czytelne określenie zadań stojących przed farmaceutami, a także stworzenie ram prawnych do świadczenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej przez aptekarzy” – wskazał rzecznik NIA.

Tomasz Leleno poinformował, że minister Łukasz Szumowski podkreślał konieczność ograniczenie nielegalnego wywozu leków za granicę. Rzecznik podał, że takim wywozem zagrożonych jest blisko 200 preparatów, a według różnych szacunków, rocznie z Polski wyjeżdżają leki o wartości 1,5 – 2 mld zł. Rzecznik NIA przekazał, że minister zapewnił, iż prace zmierzające do wyeliminowania tego procederu są jednym z jego priorytetów.

Minister Łukasz Szumowski, który 9 stycznia zastąpił na stanowisku Konstantego Radziwiłła podkreśla, że jednym z jego priorytetów jest dialog i zapewnia, że chce rozmawiać zarówno o warunkach pracy, jak i szeroko rozumianych problemach ochrony zdrowia. Szef MZ spotkał się dotychczas m.in. z przedstawicielami: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Porozumienia Rezydentów OZZL, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz Porozumienia Zawodów Medycznych (zrzeszającego kilkanaście związków i organizacji pracowników służby zdrowia).

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl