fot. wikipedia

R. Czarnecki: zachowanie F. Timmermansa to prezent dla Rosji

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans działa na rzecz atomizacji Europy; podzielona Europa to prezent dla Rosji – ocenił w piątek wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

W czwartek w Parlamencie Europejskim obradowała komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE; tematem spotkania był stan praworządności w Polsce. Swą ocenę w tej sprawie przedstawił europosłom wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Komisarz ocenił m.in., że przekazana przez polskie władze odpowiedź na rekomendacje w sprawie praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.

„Pan Timmermans tak naprawdę działa na rzecz atomizacji Europy, działa przeciwko Unii Europejskiej, zachowuje się jak wróg Europy. Dzisiaj podział UE na lepszych i gorszych, bogatszych i biedniejszych, tych, którzy Unię zakładali i później dołączyli, i tych, którzy weszli dopiero w tym wieku, to jest podział, który jest prezentem dla wrogów Unii” – podkreślił Ryszard Czarnecki na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, to także prezent dla Moskwy.

„Bo Rosja chciałaby Unii skłóconej, osłabionej, zajętej własnymi wewnętrznymi problemami, Unii, która nie patrzy szerzej” – dodał europoseł.

Według niego, podzielona Europa jest elementem scenariusza politycznego prezydenta Rosji Władimira Putina.

Ryszard Czarnecki zaznaczył, że w czwartkowej dyskusji o Polsce nie chodziło o praworządność tylko o to, że Polska staje się coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec sąsiadów.

PAP/RIRM

drukuj