fot. wikipedia

R. Czarnecki: Nie można kupować milczenia Europy w kwestii sytuacji mniejszości religijnych w Chinach

Nie może być jednak sytuacji, kiedy prawa ludzi wierzących będą przehandlowane za to, żebyśmy mogli robić biznesy z Pekinem” – podkreślał europoseł PiS Ryszard Czarnecki. W trakcie ostatniej sesji plenarnej w tej kadencji Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat sytuacji mniejszości religijnych i etnicznych w Chinach.

W ostatnich latach społeczności religijne i etniczne w Chinach zmagają się z coraz większymi represjami. W Chinach jest najwięcej więźniów religijnych w świecie, a raporty wskazują, że w roku 2018 nastąpił wzrost przypadków prześladowań, aresztowań i zatrzymań o conajmniej 35% w porównaniu do 2017 r., co oznacza najwyższy poziom od lat 70. XX wieku. Rewizja Regulaminu Spraw Religijnych z 2018 r. jeszcze bardziej zaostrzyła kontrolę Komunistycznej Partii Chin nad działalnością religijną. Towarzyszy jej wzrost ograniczeń zarówno wobec zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych kościołów, które są nękane, wierzący zatrzymywani, budynki kościołów rozbierane, a zgromadzenia rozpraszane. Również w Tybecie sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich lat. Rząd chiński ograniczył prawa człowieka pod pretekstem ochrony bezpieczeństwa i stabilizacji oraz prowadzi ciągły atak na tożsamość i kulturę Tybetu.

W imieniu Grupy EKR w debacie wziął udział europoseł PiS, Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki mówił, że prawa chrześcijan i prawa innych mniejszości religijnych w Chińskiej Republice Ludowej to jest bardzo ważna kwestia i cieszy się, że ten temat jest poruszany. Dodał, że jest za rozwojem relacji Unia Europejska – Chiny i rozwojem relacji gospodarczych, które są dla nas opłacalne.

„Nie może być jednak sytuacji, kiedy prawa ludzi wierzących będą przehandlowane za to, żebyśmy mogli robić biznesy z Pekinem” – podkreślał europoseł PiS.

Ryszard Czarnecki stanowczo mówił, że nie można kupować milczenia Europy w tej kwestii. Polski polityk przypomniał także debatę na temat Ujgurów, która odbyła się w parlamencie kilka lat temu, w czasie której odrzucono poprawkę na temat obrony praw także chrześcijan. Dodał, że na szczęście dzisiaj tak się nie stanie.

RIRM

drukuj