Przekop przez Mierzeję Wiślaną zostanie zlokalizowany w miejscowości Nowy Świat

Miejscowość Nowy Świat została wybrana na lokalizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. O szczegółach inwestycji poinformował dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródladowej, Marek Gróbarczyk.

Nowy Świat to niewielka wieś w gminie Sztutowo. To tu powstanie jedna z kluczowych dla naszego kraju inwestycji – przekop Mierzei Wiślanej.

– Nowy Świat jest najlepszą lokalizacją, jeśli chodzi o budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – podkreśla minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

Budowa kanału żeglugowego, który połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma zagwarantować dalszy rozwój portu w Elblągu, a także obszaru nadzalewowego. To przede wszystkim szansa na ożywienie turystyki czy usług transportowych, a co za tym idzie, powstaną nowe miejsca pracy.

– Przekop być może stanie się tym punktem uruchamiającym Zalew Wiślany jako pewnego rodzaju centrum usługowo-turystyczne, gdzie będą oferowane liczne, niezwykle ciekawe produkty turystyczne – mówi kpt. żeglugi wielkiej Jan Popończyk, członek konwentu morskiego.

Na tę inwestycję czekają także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

– To są przepiękne tereny turystyczne. Moim zdaniem, po tym przekopie turystyka się tutaj zwiększy – podkreśla Michał Wieńko, mieszkaniec Tolkmicka.

Rozwój turystyki to tylko jeden z plusów tej inwestycji – wylicza przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– Każdy – jeżeli chodzi o przedsiębiorców, samorządy, mieszkańców – widzi możliwości rozwoju tego regionu – to jest turystyka, rybołówstwo, to jest bezpośredni kontakt z Morzem Bałtyckim, a nie już pytanie Rosji o pozwolenie i czekanie na sygnał, czy możemy uprawiać żeglugę, czy też nie. Wreszcie najważniejsza sprawa, czyli względy bezpieczeństwa – mówi poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Budowa kanału uniezależni nas od Federacji Rosyjskiej, na której terenie znajduje się jedyny przepływ przez Zalew Wiślany. Obecnie postało jeszcze do dokończenia studium wykonalności i przygotowanie raportu odziaływania na środowisko.

– Ta inwestycja nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Oczywiście będzie tutaj ogromne odziaływanie przede wszystkim ze strony rosyjskiej, aby zablokować tą budowę – podkreśla minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk.

Prace budowalne mają się rozpocząć w listopadzie przyszłego roku. Koszt inwestycji to blisko 900 mln złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl