fot. Monika Bilska

Przedstawiciele świata polityki o Radiu Maryja

Od początku swojego istnienia Radio Maryja gromadziło Polaków wokół wartości ewangelicznych i patriotycznych. Mimo licznych przeciwności, nie pozwoliło, by w Polsce zgasło światło nadziei – podkreślają przedstawiciele świata polityki, którzy licznie uczestniczyli w uroczystościach 25 rocznicy powstania katolickiej rozgłośni.

Na uroczystościach 25 rocznicy powstania Radia Maryja licznie zgromadzili się członkowie władz centralnych, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Premier Beatę Szydło reprezentowała szefowa jej kancelarii – minister Beata Kempa, tłumaczy, że tym, co cechuje Radio Maryja jest modlitwa, paca, a także determinacja i konsekwencja.

– Myślę, że właśnie ta konsekwencja, niezależnie od tego, co mówią, niezależnie od tego, jak próbują szkalować, niezależnie od tego, jak przeszkadzają, a jednak kolejne dzieła powstają, dzięki wielkiej determinacji ojca założyciela, ojców redemptorystów, ale przede wszystkim ludzi, którzy wspierają to dzieło na co dzień – mówi Beata Kempa.

Prezydent Michał Zaleski podkreśla, że przez 25 lat Radio Maryja stało się wizytówką miasta Torunia.

– Toruń jest zauważany przez pryzmat obecności w naszym mieście Radia Maryja i dzieł, które to radio wygenerowało, utworzyło w Toruniu. Toruń jest także miejscem, gdzie przybywa tysiące pielgrzymów, którzy chcą by być ze swoim radiem – twierdzi Michał Zaleski.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl uważa, że toruńska rozgłośnia przez lata budowała tożsamość narodową Polaków. Szczególną uwagę zwrócił na wybudowaną z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka Kaplicę Pamięci.

– Piękna sprawa, ważna i przypominająca o naszych dziejach najważniejszych, heroizmie Polaków, naszym bohaterstwie i też poświęceniu – tłumaczy Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego, Radio Maryja formuje społeczeństwo oraz przybliża społeczną naukę Kościoła.

– Radio jest jak najbardziej radiem integrującym wspólnotę i również jest to radio, które ma pewien charakter obywatelski, bo dzięki Radiu Maryja zwiększył się udział Polaków w korzystaniu z ich praw, to znaczy udział w wyborach, znajomość procedur, zaangażowanie w życie społeczne – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki przypomina, że Radio Maryja dociera do wielu ludzi samotnych, starszych i schorowanych, których cały świat często ogranicza się jedynie do czterech ścian.

– W te cztery ściany wchodził ten promyk światła, właśnie ten głos płynący z Torunia, głos Radia Maryja. Ja jestem bardzo wdzięczny – ze wzruszeniem to mówię – bardzo wdzięczny mojej mamie, która jest dzisiaj tutaj za to, że 25 lat temu w moim domu włączyła Radio Maryja. To radio gra 25 lat w moim domu – podkreśla wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę również na duże znaczenie Radia Maryja dla zwykłych ludzi.

– Z jednej strony umacnia wiarę, pozwala ją przeżywać, często jest niezwykle ważne dla ludzi chorych, ale także budujące postawy społeczne, edukujące pod każdym względem, więc jest to rola nie do przecenienia – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł Elżbieta Kruk z Rady Mediów Narodowych zaznacza, że 25 lat istnienia katolickiej rozgłośni wymagało wytrwałej służby w prawdzie.

– Media w Polsce, mainstream – znaczna część tych mediów – nie realizuje tak naprawdę swoich podstawowych zadań, bo to nie jest tylko tak, że media publiczne mają tylko obowiązek realizowania misji, wszystkie media mają swoje obowiązki w zakresie informacyjnym i komunikacyjnym społeczeństwa. To, jak realizuje to Radio Maryja, można powiedzieć, że jest to wzorcowe – twierdzi poseł Elżbieta Kruk.

Poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego zauważa, że bez toruńskiej rozgłośni miliony Polaków nigdy nie wysłuchałyby rzetelnej i obiektywnej relacji z Marszu Niepodległości.

– Marsz Niepodległości – to jest to wydarzenie, które w ostatnich latach jest świadectwem tego, że bez Radia Maryja, Telewizji Trwam, miliony Polaków po prostu nie ujrzałyby prawdy o tym wydarzeniu. Za to m.in. młode pokolenie Polaków, młode pokolenie narodowców jest bardzo wdzięczne mediom tzw. toruńskim. – wskazuje poseł Robert Winnicki.

25 lat istnienia Radia Maryja to służba Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Od początku swojego istnienia toruńska rozgłośnia gromadziła Polaków wokół wartości patriotycznych i ewangelicznych.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 roku w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak jednogłośnie podkreślają obecni na uroczystościach przedstawiciele świata polityki, przez 25 lat stanowiło ostoję wolności, a także kształtowało tożsamość narodową Polaków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj