fot. flickr

Przeciwnicy szczepień przygotowali projekt ustawy przewidujący zniesienie ich obowiązku

W najbliższą środę do Sejmu trafi projekt ustawy przewidujący zniesienie obowiązkowych szczepień. Przepisy przygotował Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”.

Przedstawiciele inicjatywy wskazują na problem powikłań poszczepiennych oraz sankcje jakie są nakładane na rodziców, którzy nie zdecydują się zaszczepić dzieci. Stowarzyszenie STOP NOP chce nowelizacji ustawy o chorobach zakaźnych. Zwraca uwagę, że dobrowolność w tym zakresie obowiązuje w 20 państwach europejskich.

Justyna Socha ze stowarzyszenia „STOP NOP” podkreśla, że propozycja zmian w ustawie leży także interesie rodziców, którzy szczepią dzieci.

Chcemy, żeby każde dziecko było poddane dokładnemu wywiadowi przed szczepieniem oraz, żeby lekarz był zobowiązany przedstawić rodzicom pisemną informację o możliwych niepożądanych odczynach poszczepiennych. Chcemy też, żeby przeprowadzono dokładny wywiad po szczepieniu, który pozwoli wychwycić wszelkie reakcje poszczepienne. Co bardzo istotne, proponujemy również, żeby rodzice mieli możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów  poszczepiennych i aby był nadzór sądowy nad rejestrem NOB. W tej chwili takiej możliwości nie ma, co jest sprzeczne z przepisami konstytucji – akcentuje Justyna Socha.

Lekarze wskazują, że unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu chorób. W Polsce każdego roku wykonywanych jest kilka milionów obowiązkowych  iniekcji. Odsetek osób zaszczepionych jest nadal wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci

W środę przedstawiciele Stowarzyszenia „STOP NOP”, na temat szczepień będą rozmawiać z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko. 2 czerwca w Warszawie odbędzie się międzynarodowy protest przeciwko przymusowi szczepień.

RIRM

drukuj