fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Projekt zakazujący tzw. aborcji eugenicznej w przyszłym tygodniu w Sejmie

W przyszłym tygodniu komitet #ZatrzymajAborcję ma złożyć w Sejmie projekt ustawy antyaborcyjnej, który znosi możliwość dokonania tzw. aborcji ze względu na poważne wady płodu – zapowiedziała w czwartek pełnomocnik komitetu Kaja Godek. Pod propozycją podpisało się ponad pół miliona osób.

Zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy która znosi możliwość dokonania tzw. aborcji ze względu na poważne wady płodu, komitet #ZatrzymajAborcję rozpoczął na początku września.

Jak poinformowała Kaja Godek, projekt zostanie złożony w Sejmie najprawdopodobniej w czwartek 30 listopada. Wyjaśniła, że trwa jeszcze liczenie podpisów, które spływają do komitetu z całej Polski.

Już jednak wiadomo, że pod projektem podpisało się ponad pół miliona osób” – powiedziała pełnomocnik komitetu #ZatrzymajAborcję.

Poparcie dla proponowanych zmian wyraził prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, że podpisze taką ustawę, jeśli trafi na jego biurko.

Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa” – powiedział Andrzej Duda.

Z kolei rzecznik PiS Beata Mazurek pytana wywiadzie radiowym, czy PiS poprze ten projekt, powiedziała, że w partii nie ma dyscypliny głosowania, jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, ale, jak zastrzegła: „każdy wie, jaką jesteśmy partią, więc ja nie sądzę, żebyśmy tego rozwiązania nie poparli”.

Proponowane rozwiązania poparli też m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

PAP/RIRM

drukuj