fot. PAP/Tomasz Gzell

Prof. Wanda Półtawska uhonorowana Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego

Lekarka, niezłomna obrończyni życia, najbliższa przyjaciółka Jana Pawła II – profesor Wanda Półtawska została uhonorowana Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski.

Uroczystość przyznania prof. Wandzie Półtawskiej Złotej Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyża Małopolski odbyła się w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się w Krakowie”.

– Za niebagatelny dorobek naukowy oraz krzewienie postawy życiowej zgodnej z naukami Jana Pawła II Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski zostaje odznaczona pani doktor nauk medycznych Wanda Półtawska – uzasadniono.

Odznaczenie wręczyli profesor Wandzie Półtawskiej wicemarszałkowie województwa małopolskiego Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz. Profesor Wanda Półtawska nie kryła wzruszenia.

– Jestem osobą, która pracuje całe życie. Było parę takich działań, w które, przyznaję, zaangażowałam się. Z jednej strony to jest tak, jak mój zawód, ja wybrałam tę medycynę. Mam pewne zasługi, że na tym terenie w czasach, kiedy było o to trudno, udało się ufundować prywatny szpital ginekologiczno-położniczy, w którym nikt nigdy nie zabił dziecka – przypomniała.

98-letnia profesor Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie psychiatrii, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, niezłomna obrończyni życia. Podczas II wojny światowej więziona była w niemieckich obozach koncentracyjnych, między innymi w Ravensbrück.

TV Trwam News/RIRM

drukuj