Prof. Rdzanek: Słów prezesa PiS nie należy odczytywać jako zapowiedzi rekonstrukcji rządu

Prezes Kaczyński, jako osoba, która tyle lat zajmuje się polityką, doskonale wie, że nikt nie jest odporny na zakusy wynikające ze sprawowania władzy. Notowania nie biorą się z tego, jak minister wygląda i jak często pojawia się w telewizji, ale z rzetelnej pracy, to słuszna strategia – powiedział o możliwej rekonstrukcji rządu prof. Grzegorz Rdzanek.

W dzisiejszym wywiadzie dla tygodnika „Sieci Prawdy” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński stwierdził:  „w listopadzie, po dwóch latach, dokonamy oceny całego rządu i wówczas zapadną decyzje. Na razie – patrząc na ogólne wyniki – mogę powiedzieć: jest dobrze”. Podkreślił, że nie należy przywiązywać nadmiernej wagi do wyników sondaży.

Politolog prof. Grzegorz Rdzanka ocenia, że słów Jarosława Kaczyńskiego nie należy odczytywać jako zapowiedzi możliwej rekonstrukcji rządu. Wypowiedź prezesa PiS można traktować w kategorii przestrogi – dodaje.

– Mam wrażenie, że to jest taka przestroga, przypomnienie rządzącym, żeby pamiętali o konieczności pewnego rodzaju pilnowania się politycznego, medialnego i ciężkiej pracy. Prezes Kaczyński, jako osoba, która tyle lat zajmuje się polityką, doskonale wie, że nikt nie jest odporny na zakusy wynikające ze sprawowania władzy. Biorąc pod uwagę właśnie tę sytuację, czyli te wysokie notowania, samo przypomnienie, że te notowania mogą się zmienić, i że te notowania nie biorą się z tego, jak minister wygląda i jak często pojawia się w telewizji, ale z rzetelnej pracy, to słuszna strategia – podkreśla Grzegorz Rdzanka.

Prawo i Sprawiedliwość nieprzerwanie prowadzi w sondażach od momentu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Zjednoczona Prawica uzyskała wtedy ponad 37 proc. głosów i był to w III RP pierwszy przypadek, gdy jednemu stronnictwu udało się uzyskać samodzielną parlamentarną większość. Ostatnie badania wciąż dają partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego poparcie na poziomie ok. 40 proc. i dużą przewagę nad drugą Platformą Obywatelską.

RIRM

drukuj