Prof. W. Polak: Jan Karski to człowiek, który długo był zapomniany, zwłaszcza w Polsce

Paradoks polega na tym, że znano tę postać lepiej w Europie Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce pod rządami komunistów. […] Dzisiaj jest to już postać także znana w naszym kraju – powiedział prof. Wojciech Polak. Historyk i wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja skomentował pośmiertne odznaczenie Jana Karskiego na stopień generała.

Prof. Wojciech Polak na początku rozmowy przedstawił najważniejsze fakty z życiorysu Jana Karskiego.

– Tak naprawdę nazywał się Jan Romuald Kozielewski. Jan Karski to był jego pseudonim konspiracyjny. Z wykształcenia był prawnikiem. […] Ukończył uniwersytet we Lwowie. […] Został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. Dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do łagru. Dzięki podstępowi (udawał szeregowca) udało mu się wyrwać z tego łagru. […] Rozpoczął działalność w Związku Walki Zbrojnej. Właściwie już od 1940 roku był kurierem. Pośredniczył w kontaktach pomiędzy Polskim Państwem Podziemnym a rządem – wyjaśnił prof. Wojciech Polak.

Jan Karski był autorem znanej książki „Tajne Państwo”, opisującej m.in. zbrodnie niemieckie na ludności żydowskiej – zaznaczył historyk.

– Karski na polecenie rządu emigracyjnego napisał książkę „Tajne Państwo”, w której opisał funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego na terenach okupowanych przez Niemcy. Opisał także te wszystkie zbrodnie niemieckie, cierpienia Polaków, zagładę Żydów. Ta książka stała się bestsellerem i wydano ją w nakładzie 400 tys. egzemplarzy – akcentował prof. Polak.

Wykładowca WSKSiM przypomniał, że dwa lata temu polski Sejm upamiętnił Jana Karskiego, dzięki czemu dużo mówiło się na temat tej postaci.    

– Uchwałą Sejmu rok 2014 ogłoszony był rokiem Jana Karskiego w Polsce i rzeczywiście sporo mówiono i pisano o tym naszym bohaterze. Dodajmy, że w Polsce znajduje się kilka jego pomników, ale także pomnik Karskiego znajduje się w Nowym Jorku – wskazywał prof. Wojciech Polak.

Pośmiertne odznaczenie Jana Karskiego na stopień generała mają znaczenie przede wszystkim dla nas, gdyż w ten sposób pokazujemy młodym Polakom, iż o bohaterach naszego kraju należy pamiętać – powiedział prof. Wojciech Polak.     

– Oczywiście ludzie zmarli są już gdzie indziej. Dla nich może te nasze zaszczyty, których udzielamy na tym świecie, mogą nie mieć takiego znaczenia. Oni są ponad tym. Natomiast tego rodzaju zaszczyty, honory dla zmarłych, przyznawane po śmierci, mają przede wszystkim znaczenie dla nas. To jest dla nas jakiś sposób uczczenia ludzi, których odpowiednio nie uhonorowano za życia, często także w wyniku różnych dziwnych działań, różnych postaw, poglądów. […] Robimy to, żeby pokazać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, że o patriotyzmie naszych bohaterów, o ich postawie, o ich bohaterstwie, trzeba pamiętać – stwierdził historyk.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Wojciecha Polaka dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl