fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Prof. M. Ryba: Trzeba przyjrzeć się wszystkim okolicznościom katastrofy smoleńskiej

Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozliczyć katastrofę smoleńską, to trzeba przyjrzeć się wszystkim okolicznościom bez względu na to, jaka była jej bezpośrednia przyczyna, ale i wszystkie pośrednie rzeczy typu: organizacja lotu i rozdzielenie wizyt – powiedział prof. Mieczysław Ryba podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Mieczysław Ryba na antenie Radia Maryja powiedział, że całą rocznicę można rozpatrywać wieloaspektowo.

– Po tym tragicznym wydarzeniu mieliśmy do czynienia z duchowym, patriotycznym, a zarazem religijnym przeżyciem. Uruchomienie wszystkich tych wspomnień z historii Polski – bo pamiętajmy o tym, że to jest też rocznica mordów katyńskich – uruchomiono wówczas środowisko, które zdefiniowano jako związane z ówczesnym skandalistą politycznym Januszem Palikotem w sensie tej walki o krzyż, czy pewnych zachowań nielicujących z powagą śmierci, tzn. zupełnie wyzutych z naszej tradycji i kultury.[…] To jakby ilustruje, że pozwolono na to dlatego, ażeby po tej katastrofie smoleńskiej nie gromadził się cały naród. Obawiano się jakiejś konsekwencji politycznej, utraty władzy przez ówczesną koalicję – zauważył politolog.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na sytuację w Polsce, która – według niego – przypomina w pewnym sensie wojnę kulturową.

– Cały czas w Polsce odbywa się coś w rodzaju wojny kulturowej. Musimy pamiętać, że to, co u ludzi religijnych wywołuje powagę, jakieś głębokie przeżycia duchowe, jest praktycznie niezrozumiałe dla tych różnych rewolucjonistów, dla których życie redukuje się do przyjemności, doczesności i jeśli ludzie się mobilizują pod krzyżem, to jest kontrreakcja i ona występuje nie tylko w Polsce.[…] Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozliczyć katastrofę smoleńską –  a o tym się teraz mówi – to trzeba przyjrzeć się wszystkim okolicznościom bez względu na to, jaka była jej bezpośrednia przyczyna, ale i wszystkie pośrednie rzeczy typu: organizacja lotu i rozdzielenie wizyt – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Politolog, w kontekście problemu tajemniczego seryjnego samobójcy, powiedział, że dzisiaj w ogóle się o tym nie mówi.

– Jest to fundamentalna sprawa. Wreszcie trzeba zobaczyć, jak śledztwo było prowadzone i kwestia tej konwencji chicagowskiej, i oddania sprawy Rosjanom. To trzeba wyjaśnić bez względu na to, czy to był wypadek, czy zamach. Weźmy też niedopuszczalne rzeczy, jak zamiany ciał i bezczeszczenia zwłok. Cokolwiek by o tym nie powiedzieć, absolutnie ktoś powinien za to ponieść odpowiedzialność z punktu widzenia również Polski, bo to jest kwestia funkcjonowania państwa polskiego – wskazał gość Radia Maryja.

Prof. Mieczysław Ryba odniósł się tajże do działań, jakie podejmowała Platforma Obywatelska po tragedii w Smoleńsku.

– Godzono się na pewne rzeczy w relacji do Rosji, w innych wypadkach – może mniej tragicznych – w relacji do Niemiec. Fasada pewnej powagi, kompetencji, czysty pijar, a w środku rzeczywistość bardzo niebezpieczna, również ze względu na to, jak funkcjonowały przy tych całych okolicznościach nasze służby i jak to wszystko było wyjaśniane – dodał politolog.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj